1 Mayıs ne zaman? 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı var mı?

1 Mayıs, uzun yıllardır Türkiye ve dünyada İşçi Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2 senedir koronavirüs gölgesinde geçen 1 mayıs İşçi Bayramı'nın bu sene hangi geldiği ve sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak ediliyor. Resmi tatil söz konusu olduğu için birçok kişi konunun detaylarını öğrenmek istiyor. Bu bağlamda, 1 Mayıs ne zaman? 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı var mı? sorularına yanıt aranıyor.

Google Haberlere Abone ol
1 Mayıs ne zaman? 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı var mı?
25.04.2021 12:17

Dünyada ilk kez 1911'de Selanik'te kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı'na sayılı günler kaldı. Emek ve dayanışma günü olarak bilinen 1 Mayıs, 2009 yılından itibaren Türkiye'de resmi bayram ilan edilmişti. Geçen sene olduğu gibi bu sene de pandemiye denk gelen İşçi Bayramı'nın hangi gün olduğu sorgulanıyor. Vatandaşlar, 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı var mı diye merak ediyor.

1 MAYIS NEDİR?

1 Mayıs ilk kez 1911'de Selanik'te kutlanmış 1912'de ise İstanbul'da kutlanmıştır. 1923'te resmi tatil olarak kabul edilmiş ve ülke genelinde amele Bayramı olarak kutlanmıştır. 1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1980 Darbesinden sonra 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. 2009 yılından itibarende resmi bayram ilan edildi.
İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 MAYIS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? SOKAKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Bu sene 1 Mayıs İşçi Bayramı, Cumartesi gününe denk geliyor. 

Koronavirüs vakalarındaki yüksek rakamlar devam ettiği için 1 Mayıs Cumartesi günü sokağa çıkma yasağının olması bekleniyor. Hali hazırda hafta sonları koronavirüs reisk haritasında kırmızı renkte olan birçok ilde sokakağa çıkma yasağı uygulanıyor.

1 MAYIS'IN TARİHÇESİ

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi.

 

Yorumlar