10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım'da okullar tatil mi, ders yapılacak mı 2021?

Kasım ayına girilmesinin ardından 10 Kasım hakkında araştırmalar hızlandı. Özellikle öğrenciler 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'nde resmi tatilin ilan edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Peki, 10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım'da okullar tatil mi, ders yapılacak mı 2021? Ayrıntılar haberimizin içeriğinde.

Gündem
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım'da okullar tatil mi, ders yapılacak mı 2021?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk, bundan 83 yıl önce aramızdan ayrıldı. Atatürk ölüm yıl dönümü çeşitli programlarla anılırken, öğrenciler okullarda ders yapılıp yapılmayacağını sorguluyor. Peki, 10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım'da okullar tatil mi, ders yapılacak mı 2021?

 Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 83. vefat yıldönümü nedeniyle 10 Kasım'da yurt genelinde birçok anma programı düzenleniyor.

10 KASIM RESMİ TATİL Mİ? OKULLARDA DERS YAPILACAK MI?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım sirenler saat 9'u 5 geçe Mustafa Kemal Atatürk çalacak.

10 Kasım günü bu yıl (2021) Çarşamba gününe denk geliyor. Fakat 10 Kasım günü resmi tatil değildir. Dolayısıyla okullarda derslere devam edilecek.

10 KASIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN VEFATI

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05'te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 82'inci yılı. Ülkemizde ise bu önemli günde Atatürk saygıyla anılacak. Ülkemizde her gün bu tarihlerde etkinlikler düzenlenir. Bu önemli gün/hafta ise Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır.

Saat 9'u beş gece ülke genelinde sirenler çalınır; trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Okullarda resmi bölgelerde törenler düzenlenir; siyasi büyükler ve kişiler Anıtkabir'e bu günde akın ederler. Ülke genelinde Millet Meclisi hariç tüm bayraklar bu günde yarıya indirilir.

Yorumlar