10 parmağında 10 marifet! Android heykel bakın neler yapıyor

Trabzon'da sergilenen android işlemcili balmumundan yapılan kemençeci heykeli türkü söylemesinin yanı sıra, kemençeye ve söylenen türkülere de ayaklarıyla ritim tutuyor.

10 parmağında 10 marifet! Android heykel bakın neler yapıyor
08.09.2019 20:00

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl'de turizmci Dursun Ali İnan tarafından oluşturulan 'Dursun Ali İnan Müzesi'nde bulunan balmumundan yapılan kemençe çalıp türkü söyleyen kemençeci heykeli oldukça ilgi görüyor.

Trabzon'un turizm merkezi Uzungöl'de sergilenen android işlemcili balmumundan yapılan kemençeci heykeli görenlerin ilgisini çekiyor. Heykel çalan kemençeye ve söylenen türküye de ayakları ile ritim tutuyor.


ANDROİD İŞLEMCİLİ BALMUMU HEYKELİ
Android Kemençeci heykeli, hem kemençe çalıyor hem de türkü söylerken gözleri, ayakları, parmakları, kafası ve bütün vücudu ile müziğin ritmine göre hareket ettiriyor.Heykel ile ilgili bilgi veren müze müdürü ve Dursun Ali İnan'ın kızı olan Aysel İnan,"Heykeli Samsun'da bir heykeltraşımız yaptı. Bunun daha önce bir örneği Neşet Ertaş'ın bağlama çalan şekliyle balmumundan android heykeli yapılmıştı. Biz 'Kemençe çalan versiyonu olarak neden olmasın' diye düşündük. Biraz da ondan esinlendik. Onun sonucu olarak yaptık çok ilgi gördü. Gelen ziyaretçilerin çok ilgisini çekti. Saz çalanı var ancak kemençe çalan bir örneği yok" dedi.Kaynak: İHA

Yorumlar