Deneyimli bir doğa yürüyüşçüsü olan Kevin DePaolo, bu ayın başlarında Inyo dağlarında bir arkadaşı ile yürüyüşe çıktı.

5 Aralık tarihinde Santa Rita Flat yakınlarındaki bir yamaçta kazı yapan genç adam, bir anda 5 tonluk bir kayanın altında kaldı. Arkadaşı Joshua Nelson, hemen yardımına koşsa da kaya devasa bir büyüklükteydi.

"ANNEMİ ARA, BURADA ÖLECEĞİM"

Devleri geride bıraktık! ABD dergisi açıkladı, işte en güçlü 20 ülke Devleri geride bıraktık! ABD dergisi açıkladı, işte en güçlü 20 ülke

"Buzdolabı çarpmış gibiydim" diyen DePaolo KRNV televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hiç hissedemediğim uyuşmuş bacağımı tutup kayanın altından çekmeyi başardım.Bu manevra sayesinde kaya tüm vücudumu ezemeyecekti" ifadelerini kullandı.

"Arkadaşım Josh'a 'annemi ara, burada öleceğim, kurtulmamın hiçbir yolu yok' dedim"

Devasa kaya DePaolo'nun sağ bacağının üzerinde duruyordu, arkadaşı Nelson kazma ile bir çukur açarak kayanın ilerlemesini durdurmaya çalıştı bu sırada 911'i arayarak yardım istedi.

10 SAAT KAYANIN ALTINDA BEKLEDİ
DePaolo tam 10 saat boyunca dayanılmaz bir acı ile kayanın altında beklerken, Inyo Arama ve Kurtarma ekipleri harekete geçti.

Ekipler akşam 22:00 civarında bölgeye ulaşmayı başardılar. ABD donanmasına ait bir helikopterin eşlik ettiği arama kurtarma ekibi halat ve makaralardan oluşan bir sistem kullanarak adamı 5 tonluk kayanın altından çıkarmayı başardı.

Tepenin ardından gelen helikopteri gördüğünde büyük bir heyecan yaşadığını anlatan DePaolo, "Aman Tanrım, bundan gerçekten canlı çıkabilirim diye düşündüm" dedi.

DOKTORLAR BACAĞINI KURTARMAYI BAŞARDI

İlk müdahelenin yapılmasının ardından DePaolo helikopterle hastaneye kaldırıldı. Doktorlar leğen kemiği iki yerinden kırılan ve sol bacağındaki femoral arteri zarar gören adamın bacağını kurtarmayı başardı.

Sinir hasarı olsa bile DePaolo'nun birkaç ay içinde tekrar yürüyebileceğini söylendi.

Hâlâ kapsamlı bir plastik cerrahiye ve yoğun fizik tedaviye ihtiyacı olsa da hayatta kaldığı için minnettar olan DePaolo KRNV televizyonuna "Bacaklarım hayatımın çok önemli bir parçası ve onları kaybetseydim hiç bir şey aynı olmazdı" dedi.

Kaynak: Hürriyet

Editör: Bilge Güler