Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Saraçhane’de Ekrem İmamoğlu merkezli CHP ve Meral Akşener arasında yaşanan konum ve güç belirleme kavgasının en komik sahnelerinden birisi de Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Senin arkanda 16 milyon var" diyerek sınırı çizmesi, Meral Akşener’in de "Onun arkasında 85 milyon var" diyerek plan alanını geniş tutma sahnesiydi. Meral Akşener "Onun arkasında 85 milyon var" diyerek İP’in Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekrem İmamoğlu’nu işaret etmiştir. Bu durum çok açık ve nettir.

Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı yaptırmak için âdeta kendini parçalarken, aklıma Meral Akşener’in yardımcısı Şenol Sunat’ın iki yıl önce katıldığı bir programda Ekrem İmamoğlu’nun çapsızlıkları, vizyonsuzlukları ve PKK/HDP ilişkisi tartışılırken onu savunamayıp “Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti’nin adayı değildir” dediği geldi.

Ekrem İmamoğlu’nun daha birinci yılında İBB Başkanlığını bile kabul etmeyenler, bugün niçin onun arkasına “85 milyon” yaması takmaya çalışıyor?

Ekrem İmamoğlu’nun İBB seçimlerinde aldığı oy oranı 4 milyon 741 bin 885 iken, bu “16 milyon arkanda” safsatası bile çok komik kalırken, “85 milyon” saçmalığı neyin nesidir?

Ekrem İmamoğlu’na oy veren 4 milyon 741 bin 885 kişiye şimdi sorun bakalım, elini vicdanına koyunca “Elim kırılsaydı da oy vermeseydim” diyen kaç kişi çıkacaktır?

Oy veren 4.741.885 kişi desteğini sürdürüyor mu da 16 milyon İstanbullu arkasında duracak?

Arkasında 16 milyon var mı ki 85 milyon Türkiye olacak?

85 milyondan biri olarak en azından kendi adıma söylüyorum, Ekrem İmamoğlu gibi bir karaktere destek vermeyi büyük bir alçaklık sayarım. Yüzlerce askerimizin, polisimizin, sivil vatandaşımızın azmettirici katili, PKK’lı terörist Demirtaş için “Çizgisini çok beğeniyordum” diyen birine destek vermek bir Türk için züldür. Benim gibi düşünen milyonlarca insan varken, yok “16 milyon İstanbullu arkanda”, yok “85 milyon Türkiye arkanda” maskaralıklarına niçin girerler ki?

İBB’yi teröristlere yaşam alanına çevirmiş, suç işlemiş teröristleri öven birinin yeri İBB Başkanlığı değil, yargının önünde hesap vermek olmalıdır. Ama Meral Akşener gibi siyasi menfaatleri için kılıktan kılığa girenler, onu bu ülkeye Cumhurbaşkanı olarak hayal ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “16 milyon arkanda” safsatası da Meral Akşener’in “85 milyon arkanda” safsatası da siyasi hesap için hem alan daraltma hem de alan genişletme taktiğidir. Fakat sadece her iki siyasetçinin zekâ düzeyini sorgulatır bu.

Kemal Kılıçdaroğlu kendine kurulan Saraçhane kumpasını bertaraf etmek için “16 milyon arkanda” safsatasına sarılarak aklınca oyun kurmaya çalışıyor ama bu safsatanın boyutunu ölçmek için Ekrem İmamoğlu’na oy veren 4.741.885 kişiyi bulup teker teker sorsun bakalım Ekrem İmamoğlu’na kaçının desteği kalmıştır?

Meral Akşener’in “85 milyon arkanda” safsatası ise siyasi proje ve menfaat penceresinden bakılırsa aklın uçması, gözün dönme hâlidir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 milyon, Meral Akşener’in 85 milyon safsatasının ne İstanbulla, ne de Türkiye ile bir alakası yoktur.

Aralarında yaşanan “Türk milletine en çok zararı hangimiz vereceğiz” rekabetidir.

Öyle değil mi 16 milyonluk İstanbullu?

Öyle değil mi 85 milyonluk Türkiye?

Editör: Arda Erden