2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıktı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 21. dönem kazıları devam eden Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık pitos mezar gün yüzüne çıkartılıyor.

2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıktı - Sayfa 1

Roma İmparatorluğu'nun kuruluş hikayesinde önemli bir nokta olan Antandos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor. Roma villası ve nekropolis alanında devam eden çalışmalarda 2 bin 400 yıllık pitos mezar gün yüzüne çıkartılıyor.


2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıktı - Sayfa 2

Çalışmalar hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, “Bu yılki kazılara 2 Temmuz'da başladık. İki farklı alanda çalışıyoruz. Bunlardan biri Roma Villası, bir diğeri de nekropolis. Pandemi döneminde küçük bir ekip ile geldik. Ama yine de aynı yoğunluk ile çalışıyoruz” dedi.


2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıktı - Sayfa 3

Prof. Dr. Polat 2 bin 400 yıllık mezarın açılması ile ilgili çalışmalar hakkında da, “Şu an bulunduğumuz alan nekropolis çalışmalarının olduğu bölüm. Arkadaşlarımız bir pitos mezar açıyorlar. Milattan önce 4. Yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz.

2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıktı - Sayfa 4

Daha henüz buluntusunu ele geçiremedik. Sadece bir bireyin olduğu anlaşılıyor. Bunun yanı sıra yan tarafta bir çalışma alanımız daha var. Yine nekropoliseyönelik.