2. Dönem ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili ne zaman bitiyor? MEB tatil takvimi

Veli ve milyonlarca öğrenci tarafından sıkça araştırılan 2022 2. Dönem başlama tarihi ne zaman? 15 tatile girilmesi ile yaklaşık 18 milyon öğrenci 2021 - 2022 yılı eğitim döneminin ilk dönem karnelerini alacak. Öğrenciler 2 hafta boyunca dinlenme fırsatı yakalayacaklar. Peki, 2. dönem ne zaman başlayacak ve yarıyıl tatili ne zaman bitiyor? İşte cevabı...

Eğitim
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
2. Dönem ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili ne zaman bitiyor? MEB tatil takvimi

Okulların 2. dönem başlangıç tarihi Milli Eğitim Bakanlığı'nın akademik takviminde yayınlandı. Bugün binlerce öğrenci karnelerini alarak sömestr tatiline çıkacak. İki haftalık aranın ardından tekrardan okullara dönecek. MEB Okullarda ikinci dönem ayın kaçında? Yarıyıl tatili ne zaman bitiyor? Soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik...

2022 2. DÖNEM BAŞLAMA TARİHİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sömestr tatili uzayacak mı sorusunun yanıtını verdi. 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci döneminin sonuna gelinirken, Bakan Özer öğrencilerin ve velilerin sorularını yanıtladı. MEB tarafından açıklanan akademik takvime göre, 21 Ocak'ta karnelerin alınmasıyla birlikte 24 Ocak'ta başlayan 15 tatil 4 Şubat'ta son bulacak. 21 Ocak 2022 Cuma günü 1. dönem sona erecek. 2. dönem ise 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek. Öğrenciler ikinci dönemdeki ara tatili ise 11 Nisan-15 Nisan 2022'de yapacak.

2. Dönem ne zaman başlayacak

YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN BİTECEK?

Pandemi nedeniyle verilen yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından 2021-2022 eğitim öğretim yılı, 6 Eylül 2021'de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlatılmıştı. Yarıyıl tatilinin 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanmasının ardından öğrenci ve öğretmenler 7 Şubat Pazartesi günü yeniden okullarda olacak.

Öğrenciler ikinci dönemdeki ara tatili ise 11 Nisan-15 Nisan 2022'de yapacak. İkinci dönem 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek.

ÖĞRETMENLER İÇİN ÖBA DEVREYE GİRİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere isteğe bağlı kapsamlı eğitim programı için yeni dijital platform Öğretmen Bilişim Ağı'nı (ÖBA), ilk kez 24 Ocak-6 Şubat'taki iki haftalık yarıyıl tatilinde uygulayacak. Öğretmenler, kendileri için hazırlanan hizmet içi eğitim faaliyetlerine ÖBA üzerinden katılabilecek. Seminerler, belirtilen tarih aralığında sürekli yayında olacak. Seminerlere ÖBA platformu "www.oba.gov.tr"den giriş yapılacak. Seminerleri tamamlayan öğretmenlere "seminer katılım belgesi" MEBBİS hizmet içi eğitim modülünden e-sertifika olarak verilecek.

TATİLDE ÖDEV YOK

İstanbul’un Esenler ilçesinde açılacak olan Tuna Eğitim Vadisi Temel Atma Töreni’ne katılan Bakan Özer, öğretmenlerden yarıyıl tatili için öğrencilere ödev vermemelerini istedi. Bakan Özer şunları söyledi:

 “Öğretmenlerimiz beklenenin çok üzerinde bir aşılanma oranına sahip oldular. Onun için ben eğitim sistemimizin bel kemiği olan kıymetli öğretmenlerimizi bu fedakarlıklarından dolayı kutluyorum. İnşallah Cuma günü iki haftalık yarıyıl tatiline gireceğiz. Öğretmenlerimizden de küçük bir istirhamımız var. Öğrencilerimize bu hafta içerisinde ödev verilmesin. Özellikle eğitime yeni başlayanlar hariç diğer öğrencilerimizin hepsi bu bir yıllık aradan sonra ilk aylarda eğitim öğretime başlama konusunda gerçekten ciddi bir imtihan verdiler. Onun için bu beş aylık yoğun eğitimden sonra onların da iki hafta dinlenmeye ihtiyaçları var. Ben inanıyorum ki öğretmenlerimiz de bu iki hafta içerisinde öğrencilerimize ödev vermeyecekler. Hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz ilk hafta dinlenecekler inşallah.”

Etiketler 2.dönem tatil ne zaman
Yorumlar