2 kat pahalı ama kapış kapış gidiyor! Üretici dönümünden 15 bin lira kazanıyor

Enginarlarının kalitesi ve lezzetiyle ünü tüm Türkiye'ye yayılan Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Hasanağa'da hasat başladı. Kılçıksız ve yumuşak olması sebebiyle ön plana çıkan Hasanağa enginarı diğer enginarlara göre 2 kat daha pahalı satılmasına rağmen kapış kapış gidiyor. Hasanağa enginarı üreticisine bir dönümden 15 bin lira kazandırıyor.

2 kat pahalı ama kapış kapış gidiyor! Üretici dönümünden 15 bin lira kazanıyor
18.05.2020 22:00

Bursa'nın Nilüfer ilçesi Hasanağa köyünde yetişen enginarların ünü şehir sınırlarını aşmış durumda. Lezzeti ve iriliğiyle tadına bakanların unutamadığı enginarın hasadı başladı. Bölgede bir dönüm enginar bahçesi iyi bakıldığında 3 bin kafa enginar veriyor. Normal enginarlar pazarlarda 3 liradan satılırken Hasanağa enginarı pazara çıkmadan tarlada 5-6 liradan alıcı buluyor. Böylece çiftçi dönümden 15 bin lira kazanıyor.


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA İZİN İSTİYORLAR
Köylüler gelen siparişleri müşterilerin evlerine kadar ulaştırıyor. Üreticinin en büyük sıkıntısı ise sokağa çıkma kısıtlamasında müşterilerine siparişleri yetiştirememek. Üreticiler yetkililerden sokağa çıkma kısıtlamasında kendilerine izin verilmesini siparişlerini müşterilerine ulaştırmak istediklerini ifade ediyor.


"BİZİM KÖYÜN ENGİNARLARI ÇOK MEŞHUR"
Bu yıl enginar hasadına başladıklarını ifade eden Mehmet Akipek, "Enginarlarımız oldu. Kesim yapılacak durumdalar. Hasada başladık. Gelen çok sayıda sipariş var ama sokağa çıkma yasağından dolayı siparişleri adrese teslim edemiyoruz. Biz sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmak istiyoruz. Biraz daha zaman geçtiğinde enginarlar daha fazla olgunlaşmaya başlayacak. Bizim köyün enginarları çok meşhur. Pazarda başka enginarları Hasanağa enginarı diye satıyorlar. Biz soyulmuş enginarları tanesini 5 liradan satmaktayız. Bir dönümden ise 3 bin kafa enginar çıkıyor" dedi.


"ÜRÜNÜMÜZÜ SATMAK İÇİN KOLAYLIK BEKLİYORUZ"
Hasanağa Muhtarı Halli Turan, "Bu yılki enginar hasadı başladı. En büyük sıkıntımız sokağa çıkma kısıtlamasında ürünlerimizi satamıyoruz. Biz yetkililerden ürünümüzü satmak için bir kolaylık bekliyoruz" şeklinde konuştu.


HER DERDE DEVA
Kilo verme sürecini hızlandırmasıyla bilinen enginar, aynı zamanda karaciğeri temizleyip mideyi koruyor. Enginarın antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı dolaşım, sindirim sistemi ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu biliniyor. Enginar, kanı da temizliyor. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü de dengede tutuyor.

Kaynak: İHA

Yorumlar