2019 yılında MHK’den beklentiler

Öncelikle 2019 yılının vatanımıza ve milletimize sağlık, mutluluk, huzur getirip, hayırlara vesile olmasını diliyorum....

02.01.2019 10:00

Öncelikle 2019 yılının vatanımıza ve milletimize sağlık, mutluluk, huzur getirip, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Spor camiasında güzelliklerin ve başarıların konuşulduğu, hakemlerimizin doğru kararlarıyla gündeme geldikleri bir yıl olsun inşallah...

Merkez Hakem Kurulu 3 Ocak’tan itibaren yaklaşık 10 günlük bir eğitim süreci başlatıyor. Bunun ilk beş günü Süper Lig Hakem ve yardımcı hakemlerini, daha sonraki günler de TFF 1 Lig hakemleri, yardımcı hakemleri ve Süper Lig gözlemcilerini kapsıyor. Antalya’da yapılacak bu çalışmadan sonra bölgesel seminerler düzenlenip diğer klasman hakemleri de eğitimden geçirilecek. Federasyon internet sitesine baktığımızda seminerin sadece son gün protokol konuşmaları ve kokart takma töreni bölümünün basına açık olduğunu görüyoruz.

Halbuki eğitimler açık olarak yapılsa, hatta yayıncı kuruluş bunları canlı olarak verse, kamuoyu da en azından hakemlerin nasıl eğitildiğini yakından görmüş olur. Oyun kurallarının uygulanmasında ve VAR uygulamalarındaki bilgi kirliliği bir nebze olsun azalmış olur. Seminerde hakemler öncelikle kondüsyon testine tabi tutulacak. Bu da basına kapalı.

Niye? Bunu artık çok net biliyoruz ki bizdeki testler toleranslı bir şekilde uygulanıyor. Eğer UEFA tarafından bir test yapılmış olsa kadroda bulunan isimlerden en az 5- 6 tanesi barajı geçemez. Bunu bilen Merkez Hakem Kurulu sıkıntıya girmemek için hem testleri gizli yapıyor, hem de toleranslı davranıyor. 2019 yılı FIFA listeleri de açıklandı. FIFA listesi ile ilgili analizimi önümüzdeki hafta yazısında sizlerle paylaşacağım. İkinci yarıda Merkez Hakem Kurulu’nun neler yapması gerektiğine gelirsek. IFAB tarafından sürekli güncellenen VAR Protokolü kamuoyu ile açıkça paylaşılarak sadece bazı yorumculara değil herkese anlaşılabilecek şekilde anlatılmalı.

VAR eğitimleri haftalık yapılıp görülen aksaklıklar ve yapılan hatalar tekrarlanmamalı. VAR inceleme ve izlemelerinin IFAB tarafından protokolde belirtilen durumlarda yapılmasının sağlanması. Yayıncı kuruluş ile gerekli çalışmaların yapılıp İstanbul dışındaki illerden VAR odasına gelen görüntülerin kalitesinin artırılması sağlanmalı. Yayın esnasında VAR tarafından izlenen görüntülerin anında ekrana yansıtılmasının sağlanmalı...

Hakem, yardımcı hakem, VAR işbirliği eğitimlerine ağırlık verilmeli. İlk yarıda oynanan müsabakalarda hakemlerin tamamen keyfi uygulayıp ortadan tamamen kalkan sarı kart standardının yeniden sağlanması için seminerde yeterince eğitim yapılması. Elle oynamalarla ilgili FIFA ve UEFA kriterlerine seminerde geniş yer ayırıp bunun kamuoyu ile paylaşılması Hakemler için bıktırıcı düzeye gelen sıklıkta VAR ataması yapılmaması.

VAR atamalarının da perşembe gününden basına açıklanması. Dar kadro politikasından vazgeçip klasmanda adı geçen tüm hakemlerden faydalanılması. Atamaların ilk yarıda olduğu gibi hakemlerin isimlerine göre değil, form düzeylerine göre yapılması. Tabii ki atamaların baskılardan etkilenmeden ve kesinlikle adaletli bir şekilde yapılması. 2019’dan Merkez Hakem Kurulu ve hakemler açısından beklentilerimiz bunlar. Yaşayıp göreceğiz.