2020 Fitre miktarı ne kadar? Fıtır sadakası ne zaman ve kimlere verilir?

Onbir ayın sultanı Ramazan ayına kısa bir süre kala pek çok vatandaş 2020 Fitre miktarı ne kadar? Fıtır sadakası ne zaman ve kimlere verilir? Tarzında araştırma yapıyor. turkgun.com olarak 2020 Fitre miktarı ve Fıtır sadakası ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik…

2020 Fitre miktarı ne kadar? Fıtır sadakası ne zaman ve kimlere verilir?
24.03.2020 17:30

Diyanet İşleri Başkanlığı, hesaplanırken bir kişinin günlük minimum yemek harcaması baz alındığı fitre miktarını açıkladı. Peki, 2020 Fitre miktarı ne kadar? Haberimizde, fıtır sadakasının ne zaman ve kimlere verildiğine dair önemli bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.

2020 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Fidye miktarı hesaplanırken, bir kişinin asgari günlük yemek ihtiyacı göz önünde bulundurulur. Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan ile 2020 yılı fitre miktarı 27 TL olarak belirlenmiştir.

FITIR SADAKASI NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı'na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Fitrenin bayram namazından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından bir kaç gün önce de verilebilir.

KİMLERİN FİTRE VERMESİ GEREKİR?

Fitre, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman'a vaciptir. Bireyin fitre ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak fitrede zekât için öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

c) Eşine,

d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir.

 

 

 

Yorumlar