2021 LGS birincileri kim oldu belli mi? LGS 2021 birincisi kim hangi ilden?

Milyonlarca öğrenci 2021 LGS sınavına katılım sağladı. Heyecanlı LGS sınavının ardından öğrenciler LGS birincisi kim oldu, LGS birincileri kim bu soruya cevap arıyor. LGS sınavı hakkında öğrencilerin bir kısmı bu seneki sınavda zorlandıklarını bir kısmı ise soruların normal olduğunu ve bir kısmı ise uzaktan eğitimde sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Peki LGS 2021 birincileri belli oldu mu? LGS birincileri hangi ilden?

Google Haberlere Abone ol
2021 LGS birincileri kim oldu belli mi? LGS 2021 birincisi kim hangi ilden?
07.06.2021 14:30

Geçtiğimiz Pazar günü iki oturum halinde gerçekleştirilen LGS sınavı 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde yapıldı. Bu yıl LGS sınavına1 milyon 200 bin aday başvuruda bulundu. Milyonlarca öğrenci sınavın ardından merakla 2021 LGS birincisi kim, LGS birincisi kim oldu? diye araştırmaya başladı. 2021 LGS soru ve cevapları da yayınlandı. Öğrenciler LGS'de birinci olup olmadığını soru cevaplara bakarak da öğrenmeye çalışıyor. 

LGS 2021 SORU CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Liselere Geçiş Sistemi sınavı sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

LGS sınavı

İŞTE GEÇMİŞ LGS 2020 TÜRKİYE BİRİNCİLERİ

Efe Topaloğlu: Başarımı düzenli çalışmaya ve kitap okumaya borçluyum. Ortaokula başladığında 5 ve 6’ncı sınıfta sadece ödevlerimi yaparak kitap okudum. 7’nci sınıftan itibaren test kitapları alarak çalışmaya başladım. 8’inci sınıfta da bu çalışmayı sürdürdüm. Günde ortalama 250-300 soru çözdüm. Lise eğitimi sonrası doktor olmak istiyorum. Planlı çalışmak ve kendine inanmak da başarıda önemli bir rol oyuyor. Süreyi ayarlamak da önemli. İlk başta kitap okumak sonrasında çok soru ve deneme çözerek süreyi ayarlayabiliyorsunuz. Türkiye birincisi olduğumu öğrendiğimde çok heyecanlandım.

Ada Kaderoğlu: Sonucu bekliyordum. Çalışma planımı yıla yararak hazırlandım. Son üç ayda daha fazla çalıştım. Pandemi süreci beni iyi yönden etkiledi. Evde çalışılabilecek zamanım oluyordu. Soru çözüyordum. Okulun kaynaklarından da çalıştım. Uzaktan eğitimde derslerde de soru çözdük. Fen bilimlerinde zorlandım. Matematik kolay geldi. Yanlış yapmış olabileceğimi düşündüğüm iki soru vardı Türkçe ve fen bilimlerinden. Onlar da doğru çıktı. Ankara Fen Lisesi’ni hedefliyorum. Senenin en başından beri burayı hedefliyordum. Üniversite ve bölüme henüz karar vermedim. Gelecek yıl sınava gireceklere tavisyem düzenli çalışsınlar. Sınava bir iki gün kala çalışmasınlar. Düzenli bir şekilde çalışırlarsa zaten yaparlar. Bir de sınava heyecanlı girince bazı soruları kaçırabilirsiniz. Sınava sakin girmelerini tavsiye ederim.

LGS birincileri

Ömer Arda Aydın: Çok uzun süredir sınava hazırlanıyordum. İyi bir sonuç bekliyordum ama birincilik hedefim yoktu. Ailem de çok sevindi. Onlar da çok destek oldular. Üç yıldır sınava hazırlanıyordum. Belli bir çalışmayı bir yıla yoğunlaştırmak yerine üç yıla bölmek kendi istediğim şeyleri de yapabilmemi sağladı. Sınavlarda verimim arttı. Pandemi beni etkilemedi. Normal çalışma tempoma devam ettim. Sınavda bu sene matematik özellikle zordu. Ama ben sayısal anlamda kendimi daha iyi hissettim. Sözelde bir iki soruda zorlandım. Eve geldiğimde yanlış yaptığımı düşünüyordum ama onlar da doğru çıktı. Futbol teknik direktörü olmak istiyorum. Almanya’da iyi eğitim veren kurumlar var. Bu yüzden de Almanca eğitimi olan İstanbul Erkek ya da Alman Lisesi’ni tercih etmeyi düşünüyorum. Gelecek yıl sınava hazırlanacaklar asla kendinilerini tamamen derse gömmesinler. Sosyal hayatlarını çöpe atmasınlar. Hem derselerine çalışıp hem de hobilerini yapabilirlerse daha verimli vakit geçirirler. Sonuçları daha iyi olur.

Aslı Ecem Polater: İyi bir sonuç umuyordum, ama tam puan beklemiyordum. Ailem de çok mutlu oldu, heyecanlanıpr hemen lise araştırmasına girdiler. Çok çalıştım. Okuldan eve gelir gelmez masanın başına oturup hiç kalkmadığım zamanlar oldu. Karantina sürecinde de günlük soru çözme hedeflerine göre çalıştım. Sınavda Türkçe ve matematikte zorladım. Benim aslında matematiğim daha iyidir ama zor gelmişti. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ni hedefliyorum. Tıp okumak istiyorum. Üniversite hedefim yok, yurtdışında okumak istiyorum. Sınava hazırlanacak olanlara da şunu söylemek isterim, kendinizi kasmayın. Sınav masına oturtuduğumda hala heyecanlıydım ama kitapçığı açıp çözmeye başladığımda normal bir deneme sınavı gibi geldi. Heyecanım yatıştı. Çözemediğim soruları yuvarlak içine alıp sonrasında bu sorulara geri döndüm. Böylece zamandan tasarruf ettim.

Yiğit Emre Yıldırım: Bu başarıdan dolayı çok mutluyum. Çok soru çözdüm, emek verdim. Sınava çalışmak ne kadar önemliyse sınav anı da o kadar önemli. Stres kontrolü çok önemli. Sınava girecek olanlara da şöyle bir tavsiye veriyorum. O kitapçığı kontrol ettiğiniz zaman stresiniz azalıyor, yok oluyor ve sınava odaklanıyorsunuz. Salgın süreci beni çok olumsuz etkilemedi. Evden çalışmak bana yaradı. Aileme çok teşekkür ediyorum. Benden hiçbir zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemediler.

Çınar Kar: Sınavdan önce böyle bir hedefim yoktu ama sınavdan sonra iyi bir sonuç alacağıma emindim. İyi geçmişti sınavım. Ben sınava hazırlanmaya öğretmenlerimin yardımıyla, onların önerdiği kaynakları alarak başladım. 6 ve 7’inci sınıfta çok çalışmamıştım. 8’inci sınıfta başlamak benim için zor oldu. Farklı kaynaklardan soru çözdüm. Pandemi sürecinde tüm günümüz boş olduğu için bazen çalışmayı erteledim. Ama onun hatalı olduğunu fark ettim. Daha çok çalıştım. Çok fazla deneme çözdüm. Sınavda çok zorlandığım soru olmadı. Bir iki soruda takıldım, dönüp yapabildim sonra. Turlama tekniğini uyguladım, zaman kaybetmedim. Koç Lisesi’ni hedefliyorum. Üniversite ve meslek hedefim için daha erken. İleriki hayatıma göre şekilleneceğini düşünüyorum. Gelecek yıl sınava gireceklere çok çalışmalarını ve konuları bitirdikten sonra denemelere yoğunlaşmalarını öneririm.

Enes Akbaş: Sonuçları beklerken heyecanlıydım. Ama beklediğim bir sonuçtu çünkü cevaplarımı kontrol etmiştim. Çok mutluyum. Okulumuz bize online eğitimde sürekli destekledi. Bizi hiç boş bırakmadılar. Ben de buna karşılık çaba gösterdim ve sonucunda başarıyı elde ettim. Sınav öncesinde çok fazla stresim yoktu, pek strese giren bir insan değilim. Lisede sayısal seçeceğim, üniversitede mühendislik okumak istiyorum.

Ali Fuad Erkan : Sınava geçen yaz hazırlanmaya başladım. İlk başta günde 100 soru çözme hedefim vardı ama 140 soru çözüyordum. Koronavirüs nedeniyle evde boş vakitlerim oldu ve günde 170 soru çözmeye başladım. Okulumuz bu konuda çok yardımcı oldu. Koronavirüs döneminde bulabileceği en iyi soruları bularak bize verdi. Bu, bizim avantajımız oldu. Sınavda biraz gergindim. Bana verilen bazı tavsiyeleri o anda unutarak tamamen sınava odaklandım. Sınavda beklediğim sorular çıktı. Bazılarının benzerlerini çözmüştüm. ‘Acaba bir yanlışım çıktı mı?’ diye de kaygım oldu. Sınavda bazı soruların tuzak olduğunu fark ettim ve bu da beni rahatlattı. Hayalim mühendis olmak. Kimya ile bilgisayar mühendisliği arasında kararsız kaldım. Hayırlısı olsun, şu anda net değil.

Onur Alperen Yılmaz (Antalya/Serik): Mutlu ve gururluyum, çalışmalarım sonuç verdi. İleride siyasetçi ve hatta cumhurbaşkanı olmak istiyorum. Cumhurbaşkanımıza Osmanlıca yazdığım mektubumda ona olan sevgimden ve görüşmek istediğimden bahsettim. Mektup, Cumhurbaşkanımıza ulaşmış. 22 Haziran’da beni aradılar. Yanına Türkiye birincisi olarak gitmek için buluşmayı LGS sonrasına erteledim. Şimdi birinci oldum. İlerleyen zamanlarda kendisiyle görüşeceğim. Buradan Cumhurbaşkanımıza sevgi ve saygımı iletiyorum. Onunla görüşmek istediğimi tekrarlamak istiyorum.

Ahmet Faruk Yurdakul : Bu başarıda düzenli ve gayretli ders çalışmamın yanında tüm idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin emeği var. Eğitim öğretim ve pandemi sürecinde destek veren hocalarımı da ayrıca teşekkür ediyorum. Fen lisesi ya da imam hatip lisesi düşünüyorum. Henüz bu iki tercihim arasında bir karar veremedim. En yakın sürede kararımı verip, tercih yapmak istiyorum. Çok ders çalışmaktansa az ve öz ders çalışmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Örneğin, 700 soru çözen arkadaşlarım vardı. Çok soru çözüyorlardı ama düzenli ya da dikkat ederek, çözmüyorlardı. Sınavda da kötü yaptılar. Ben, örneğin 200 soru çözerek, ama yaptığım yanlışları bilerek ve takip ederek, ilerleme kaydettim. Sınavlarda en önemli konulardan biri de stres. Çünkü, stres düşüncelerimizin gidişatını da etkileyebiliyor. Bildiğimiz bir konuyu unutturabiliyor. Sakinliğimizi korursak çoğu şeyin üstesinden gelebiliriz.

İrem Dönmez: Zorlu bir süreç geçirdik. Salgın sınav hazırlıklarını etkiledi. Böyle bir süreci başarıyla atlattığım için mutluyum. Hiç özel ders almadım. Öğretmenlerim ve ailemin desteğiyle tüm soruları doğru cevapladım. Türkiye genelinde zor bir pandemi süreci yaşadık. Son iki ayı iyi geçiren, vitesi ileri alan başarılı oldu. Hocalarımız da bunu söylüyor. Son iki aydaki pandemi süreci bizim için çok zordu. Türkiye geneli ve il genelinde yayınlanan soruları sürekli çözmek benim için en etkili olan süreçti. Her konuyu sorularıyla kavradıktan sonra yeni konulara geçtim. Konuları böylece üst üste oturta oturta ilerledim. Her öğrencinin kendi yeteneklerine göre düzenli bir sistem oluşturması gerekiyor. Düzenli çalışma kişiden kişiye değişen bir durum. Kim kendisini hangi sistemde daha rahat hissediyorsa o sistemde çalışmalı ve kendi düzenini oluşturmalı. Türkçe soruları zorluktan ziyade biraz uzundu. Şahsen bana Türkçe soruları zor gelmedi. Matematik daha zordu. İlerleyen yıllarda başarılarımı devam ettirerek tıp fakültesi okuduktan sonra hekim olmayı amaçlıyorum.

LGS birincileri kim oldu

GEÇEN YILLARIN LGS BİRİNCİLERİ ANLATTI: BAŞARININ SIRRI...

Milyonlarca öğrenci LGS sınava katılım sağladı. Sınav heyecanının ardından geçmiş yılın birincilerinin başarı sırları merak ediliyor. İşte birinci ağızdan LGS'de başarının sırrı...

Ömer Ali Özkan - İstanbul Atatürk Fen Lisesi: Sınav esnasında bir soruya takılınca onu atlayıp en sona bırakmak zaman kazandırır. İki şık arasında kalırsanız, o soruyu en sona bırakmak gerekiyor. Genellikle ilk düşündüğünüz şık doğru oluyor. Zorlandığınız ders hangisiyse, örneğin sayısal dersler arasında matematikse, ilk o dersin sorularını çözerek başlamak gerekiyor. Böylece çözmekte sıkıntı çektiğiniz soruları da en sona bırakabilir, diğer derslerde bildiğimiz soruları çözmek için zaman kaybetmezsiniz ve zaman yönetimiyle ilgili strese girmezsiniz. Unutmamak gerekir ki bu sınav bir amaç değil. Bizim gelecekteki mesleğimiz ya da almak istediğimiz eğitim için bir basamak sadece.

İrem Göktaş - İzmir Fen Lisesi: Sınav günü stresinden kurtulmak için sınava gireceğiniz okulu önceden ziyaret edin. Dikkat dağılması ve moral bozukluğuna yer vermemek için de son gün deneme çözmeyin. Sınav günü hafif bir kahvaltı yapın. Kahvaltıdan sonra kahve içmek uykuyu açıp sizi yatıştırabilir. Mutlaka bir gün önceden kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı hazırlayın. Yanınıza su alın. Sınav arasında da sevdiğiniz bir çikolatayı yiyin. Bu size enerji ve mutluluk verecek. Sınav esnasında sözeller içinde yoruma dayalı sorular var. Bunlara takılırsanız boş bırakıp geçin. En son yaparsınız. Soruların yanına işaret koyarsanız son kontrolde atladığınız ya da boş bıraktığınız sorulara dönme hızınız artar. Sayısal sorularında da yapamadığınız soruları boş bırakın. Boş bırakınca ya da takılınca strese karşı bir yudum su için. Bu, dikkatinizi toparlayıp soruya yeniden odaklanmanızı sağlayacak. Süre kalırsa mutlaka son kontrolleri yapın. Herkese başarılar diliyorum.”

Efe Önal - Ankara Fen Lisesi: Sınav sırasında stresimin arttığı anlarda gelecek güzel günleri düşündüm. Bunun yanı sıra 10-20 saniye nefes alıp, dinlenip tekrar sorulara dönebilirsiniz. Sayısal bölüme, kendi deneme başarılarınıza göre fenden ya da matematikten başlayabilirsiniz. Sadece çözemediğiniz sorulara tahmini ya da gelişigüzel yanıt vermeyin, boş bırakın. Boş bırakmak daha akıllıca olacak. Sınavdan birkaç gün önce deneme çözebilirsiniz ama son gün hiçbir şey yapmayın. Bu, stresinizi artırabilir. Bunun yanı sıra benim önerim ailenizle, arkadaşlarınızla sınav dışında, olumlu başka konularda sohbetler etmeniz. Bu, sizi stresinizi yönetmek konusunda destekleyecek.

Zeynip Seçkin - Amerikan Robert Koleji: Son gün çalışmak yerine, sizi yormayacak, rahat nefes alıp verebileceğiniz bir yerlere gitmek daha doğru olur. Sınavda heyecanımı doğru nefes alıp vererek yatıştırmıştım. Bunun faydasını gördüğüm için öneririm. Sakin olmak en önemlisi. Bunun için sınav heyecanında panik olmamak adına, ‘sakin ol’ diye yazmıştım. Sözel sorulara Türkçeden başladım. Sayısalda ise fende iyi olduğum için fen sorularından başladım. Böylece matematik sorularına yoğunlaşmak için gerekli zamanım oldu. Siz de nasıl rahat hissediyorsanız, o sorulardan başlayın. Dersten derse soru çözümlerine geçerken birkaç saniyeliğine gözümü kapatıp mutlu bir anımı düşündüm. Bunu bana öğretmenlerim önermişti. Ben de öneririm. Sakin olmak başarının sırrı diyebilirim. Yıl içinde bolca soru çözerek gerekli hızı sağladığınızı sanıyorum. Bu nedenle kendine güvenmenin sakin kalmak kadar önemli olduğunu da düşünüyorum. 

İsmail Arda Ergene - Galatasaray Lisesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi: LGS’de 90 soruda 90 net yaparak 500 puan aldım. Sınava hazırlanırken LGS'ye giriyormuş gibi sabah erken kalıp, aynı tarzda denemeler çözdüm. Evin içerisinde sınav ortamı sağladım. MEB'in yayınladığı örnek sorular çok önemli. Bunlara muhakkak bakılmalı. Sınavdan bir gün önce uykunuzu güzel alın. Sınav sabahı kahvaltı yapın. Son gün tehlikeli hareketlerden, uzun yolcuklardan, bedensel olarak sizi yoracak aktivitelerden kaçının. Ben son güne kadar test çözüyordum. Süre sıkıntısı yaşadığım için matematik üzerinde çalışıyordum. Son gün test çözmeyi bıraktım. Kafamı dağıtacak şeyler yaptım. Sınava girerken yaşanacak problemleri önlemek amacıyla içeri sokulmayacak aletleri kontrol edin. Saatiniz vs. varsa onları evde bırakın. Kimliğinizi kontrol edin, yolun uzaklığını hesaplayın. Ben soruları okurken denkleme döktüm. Soruyu okuyarak adım adım çözmeye çalıştım. Paragraf sorularının altının çizilmesini doğru bulmadım. Çünkü yanlış yapıldığında silindiğinde yırtılma tehlikesi olabiliyor. Uzun sorulardan korkmayın, kolay olabiliyorlar. Bir soruyu atladıysanız onu unutun. Aklınız o soruda kalırsa önünüzdeki soruya odaklanamazsınız. Bir soruda fazla vakit kaybetme de doğru değil. Ben önce fen bilgisini yapmaya başladım, kalan süreyi matematiğe ayırdım. Bu şekilde bir yöntem izleyebilirsiniz. Bu liseyi çok istiyordum. Şu an okulumdan çok memnunum. Umduğumdan da güzel bir okul.

İlvenaz Emir - İstanbul Erkek Lisesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi: Geçen sene yapılan LGS sınavından 500 puan aldım. Liseye Trabzon-İskenderpaşa Ortaokulu'ndan geldim. Sınava hazırlanırken bir konuyu tamamen kavramadan başka bir konuya geçmemeye ve aynı tarzda binlerce soru çözmek yerine farklı tarzlarda onlarca soru çözmeye dikkat ettim. Lütfen herhangi bir konuyu anlamak için kendinize zaman verin. Sınav günü kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük sanırım heyecana kapılmak olur. Derin bir nefes alın ve kendinize hayatınızın bu sınava bağlı olmadığını hatırlatın. “Sınavım kötü geçse ve hedeflediğim liseye gidemesem de çok çalışıp azmederek hayalimdeki üniversiteye gidebilirim” demek bana çok yardımcı oldu. Sınava girmeden önce stresten hastalanan arkadaşlarım oldu ve emin olun bildiklerinin en fazla yarısını sınava aktarabildiler. Sınavı gözünüzde büyütmeyin. LGS gibi büyük bir sınav sadece 90 soru. Sınavı büyütüp işin içinden çıkılmaz hale getirmeyin, rahatlayın ve soruları cevaplayın. Sınav günü evden çıkmadan bir saat erken kalkmak bence çok faydalı. Hatta biraz yürümek de çok işe yarayabilir. Sınava ne kadar dinç girerseniz o kadar iyi. Strese girmemeye çalışın. Unutmayın çözecek doksan sorunuz ve doya doya geçireceğiniz bir yaz tatiliniz var. Hepinize iyi sınavlar diliyorum.

Ergün Kesimci Galatasaray Lisesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi: LGS’den 500 tam puan aldım. Sınavda strese girmemek için kendimi en kötü ihtimale hazırladım. Bunun sayesinde yanlış yapsam da çok üzülmeyecektim. Böyle düşünerek sınav boyunca stres yapmadım. Stres yapar gibi olduğumda 1.5 dakika bekledim bu sayede stresim yatıştı. Sınava gireceklere tavsiyem sınav sabahı ne çok ne az kahvaltı yapın. Acıkırsanız sorulara odaklanamayabilirsiniz. Çok fazla yerseniz de karnınız ağrıyabilir ve dikkatiniz dağılabilir. Bu tür küçük detaylara dikkat edin. Hangi dersiniz daha iyiyse o dersten başlayın. Sözelde Türkçe'den başlayabilirsiniz. Ama sayısalda ben daha iyi olduğumu düşündüğüm için matematikten başladım. İyi dersten başlamak daha iyi olur. Test çözerken şunlara dikkat etmelisiniz, mesela 'hangisi olumsuz değildir' diye soruyorsa ben 'olumludur' şeklinde yanına not alıyordum. Hangisi yanlıştır dediğinde eksi işareti gibi semboller koyarak kendimi hataya düşürmedim. Siz de bunu yapabilirsiniz. Bilmediğiniz soruyu atlayın. Arta kalan zamanınızda sorulara geri dönebilirsiniz. Bu kadar emek verdiğime değdi. Çok güzel bir okul. Güzel bir dönem geçirdim.

Salih Oğuz Pırlak - İstanbul Erkek Lisesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi: LGS'de 500 tam puan aldım.  Bu seneki adaylara, hedeflerini yüksek tutmalarını ama bunu okuldan ziyade puan bazında yapmalarını tavsiye ederim. Bu şekilde puanları belli olduktan sonra okul seçimlerinde daha özgür olabilirler. Hazırlık dönemi boyunca girmiş oldukları deneme sınavları, her ne kadar belirleyici gibi görülse de esas sınavın atmosferi adayı daha olumlu bir sonuca ulaştırabilir. Kendilerine güvensinler ve yapabileceklerine inansınlar. Sınav günü soğukkanlılıklarını muhafaza etmeliler. Sınav esnasında soruları acele etmeden, paniklemeden cevaplamaları çok daha iyi olacaktır. Takıldıkları soruları zaman kaybetmeyecek şekilde tekrar okumalılar. Kodlama kâğıdını özenli bir şekilde kontrol ederek cevapları geçirsinler.

Etiketler lgs birinci 2021
Yorumlar