2022 yılı, Türk diplomasi tarihine altın harflerle yazılacak olan diplomatik hamlelerin ve girişimlerin yürürlüğe konduğu bir yıl olarak geride kalmaktadır. 2023 lider ülke Türkiye vizyonu doğrultusunda Türk Hariciyesinin, Cumhur İttifakı’nın ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Dış Politikalar Kurulunun etkin bir şekilde hem masada hem de sahada görünürlüğünün en üst seviyede olduğu su götürmez bir gerçektir. Cumhurbaşkanlığı özelinde yürürlüğe konulan stratejilerin Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı gibi kritik öneme sahip icracı bakanlıklar tarafından başarıyla uygulanması hem sert güç hem de yumuşak güç bağlamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin küresel düzendeki kilit rolünü defalarca vurgulamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politik kazanımlarını 2016 yılından itibaren her sene daha güçlü bir oyun kurucu aktöre dönüşerek artırdığını söyleyebiliriz. Fakat 2022 yılı başlı başına Türkiye’nin uluslararası ilişkiler literatüründe dahi ezber bozacak teorik doktrinlerin, ne kadar güç olursa olsun, pratiğe dökülerek realist politik yaklaşımın liberal kurumsallaşma ile harmanlanması ile nevi şahsına münhasır bir grafik ortaya koymuştur.

2023 yılındaki Türk dış politikasının izleyeceği aktif grafik ise yılın ilk günlerinden itibaren kendisini göstermiştir. Açıkçası, 2011 yılından beri çözümsüzlüğü bir arpa boyu mesafe kadar aşılamayan Suriye iç savaşı, Türkiye’nin operasyonel opsiyonları masada tutarak tarafları diplomasi masasına davet etmesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Türkiye’nin güney sınırlarındaki güvenlik parametrelerini sağlamlaştırması Irak’ta teröre karşı önemli mevzilerin tesis edilmesi neticesinde Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılmış bölge için hem sahada hem de masada mesafe katedilmiştir. Ayrıca Ukrayna savaşı özelinde de Türkiye 2023 yılı boyunca ortak zeminin bulunabileceği tek adres olduğunu her diplomatik temasta tescillemektedir.

Orta Doğu, Akdeniz ve Karadeniz’de istikrarın, barışın ve uluslararası mutabakatın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye, 2023 yılı genel seçimlerinde de Cumhur İttifakı’nın zaferi ile küresel bir çekim merkezi olma yolunda yeni bir sayfa daha açacaktır. Zira Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli Beyefendi’nin 17 Ocak Salı günü TBMM’deki MHP Grup Toplantısı’nda yapmış olduğu hitabındaki;

“Ne arıyoruz Suriye’de, ne geziyoruz Irak’ta, ne işimiz var Libya’da, neyin peşindeyiz Akdeniz ve Ege’de diyen Kılıçdaroğlu’nun dili Yunan dilidir, yılan dilidir, Türk’e düşmanların dilidir” şeklinde ifade ettiği zillet ittifakının yok etmeye çalıştığı Türk dış politikası kazanımlarını korumak bizim yani Türk milletinin yegâne görevidir.  1923’te verdiğimiz varoluş mücadelemiz, 2023’te vereceğimiz nizam mücadelemizle yeni bir yüzyılın kapılarını aralayacaktır.