Özellikle takipçi sayısı ve takip edilenler sayısı yüksek olan ünlü hesaplarda görülen takipçi ve takip edilen gizleme özelliği, kimi hesapların bu ayarı bilmemesinden dolayı her hesaba uygulanamazmış gibi geliyor.

Instagram her güncellemede kullanıcı verilerini gizlemek adına farklı özellikler yayınlıyor. Instagram takipçilerini gizleme, takip edilenleri gizleme, hesabı belirli bölgelere engelleme gibi özellikler de söz konusu güncellemelerin içerisine dâhil olan özelliklerden sadece birisi.

Sadece yabancı hesaplar için değil arkadaş ekli kişilerden takipçi gizleme de oldukça önemli olabilir. Günümüzde takipçi ve takip edilenler listesinin diğerleri tarafından görüntülenmemesini istemek oldukça olağan bir durum.

Ins-1

Instagram'da Takipçi Gizlenebiliyor Mu?

Instagram’da takipçi gizlenebiliyor mu? Instagram’da kimi ayarlar doğru şekilde yapıldığında takipçi ve takip edilenler gizlenebilmekte ancak söz konusu özellik kimi hesaplarda kullanılamıyor olabilir. Kullanılabilmesi için Instagram tarafından sağlanan güncellemelerin alınması gerekebilir.

Her ne kadar güncel bir uygulamaya sahip olunsa da kimi zaman hesap güncellemelerinin alınmaması nedeniyle hesabınızdan takipçi ve takip edilen gizlemelerini gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Instagram takipçi ve takip edilenleri gizleme özelliğini normal hesapların kullanamadığını da eklemek gerekiyor. Meta Verified özelliği olarak da bilinen “Instagram mavi tik” özelliğinin hesaba satın alınması gerekmektedir.

Mavi tik özelliğine sahip olan hesapların kullanabildiği takipçi gizleme ve takip edilenleri gizleme özelliği normal hesaplarda da kimi zaman kullanılabilmekte. Bunun için ilgili adımları takip ederek takipçi ve takip edilen gizleme özelliğinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Instagram takipçi ve takip edilenleri gizleme özelliğini görüntüleyebilme için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde;

Sadece doğrulanmış hesapların kullanabildiği takipçi ve takip edilenleri gizleme özelliği için güncel bir Instagram sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

·         Güncel Instagram uygulamasını çalıştırın,

·         Takipçi ve/veya takip edilenlerini gizlemek istediğiniz Instagram hesabı ile giriş sağlayın,

·         Hesabınıza giriş sağladıktan sonra sağ alt kısımda yer alan bölümden profilinize giriş sağlayın,

·         Hemen ardından sağ üstte yer alan üç çizgiye tıklayın ve hemen ardından ayarlar bölümüne tıklayın,

·         Ayarlar sekmesinden aşağıya inin ve “gizlilik” seçeneğine tıklayın,

·         Gizlilik bölümünden takip edilenler ve/veya takipçiler seçeneğine dokunun,

·         Takipçi ve/veya takip edilen bölümü açıldıktan sonra sağ üst köşeden üç noktaya tıklayın ve çıkan seçeneklerden “gizle” seçeneğine tıklayın.

·         Karşınıza çıkacak olan bölümden gizlemeyi onaylayın ve takipçi/takip edilenlerinizin gizlenmesini sağlayın.

Söz konusu adımları tamamlamanıza rağmen gizleme seçenekleri karşınıza çıkmıyorsa hesabınızda takipçi ve takip edilenleri gizleme özelliği bulunmuyor olabilir.

Instagram'da Takipçi Gizlemek İçin Yapılması Gerekenler

Instagram’da takipçi gizlemek için yapılması gerekenler nelerdir? Instagram’da takipçi gizleme yolları nasıl uygulanır?

Instagram’da takipçi gizlemek için yapılması gerekenlerden en önemlisi hesabınızın onaylı olmasını sağlamaktır. Instagram’da mavi tiki olmayan hesaplarda takipçi ve takip edilenleri gizleme özelliği kullanılamamakta.

Kimi hesaplar daha önce mavi tik aldığı için ve aboneliklerini daha sonra kapattırdıkları için mavi tikleri olmadan dahi hesaplarında takipçi ve takip edilenleri gizleyebiliyorlar.

·         Instagram hesabınızda mavi tik olmalı,

·         Güncel bir Instagram hesabına sahip olmalısınız,

·         Hesabınızın hesap güncellemelerini almış olması gerekmektedir,

·         Mavi tikiniz bulunmuyorsa en azından bir dönem kadar mavi tikli kalmış olması gerekmektedir.

Bir dönem kadar mavi tik aboneliği almış olan hesaplarda takipçi ve takip edilenlerin gizlenebildiği gibi hesap güncellemelerini alan hesaplarda da takipçi ve takip edilenlerin gizlenebilmesi mümkündür.

Basit birkaç adımdan oluşan takipçi ve takip edilenleri gizleme işlemleri dışarıdaki kullanıcılar için takipçileri ve takip edilenleri gizleme imkânı sunduğu gibi arkadaş olduğunuz hesaplar için de gizleme imkânı sunmakta.

Instagram son güncellemesinde özellikle bir hesabı yeni takip eden hesaplara tüm takipçileri göstermemekte. Hesaplarda mavi tik olmaması ve kişilerin güvenliği adına bazı hesaplar takipçi ve takip edilenler listesinde gösterilmemekte.

Arkadaş Olarak Ekli Kişilerden Takipçi Gizlenebilir Mi?

Instagram’da arkadaş olarak ekli olan kişilerden takipçi gizlenebilir mi? Evet, Instagram’da arkadaşınız olan kişilerden takipçi ve takip edilenlerinizi gizleyebilirsiniz. Bu durum ile birlikte hesabınızdaki tüm takipçileri ve takip edilenleri gizli bölüme taşıyabilirsiniz.

Bir hesapta takipçi ve takip edilenlerin gizli olması durumunda takipçileri görmek için tıklayan kullanıcılara hesabın takipçilerinin ve takip edilenlerinin gizli olduğuna dair uyarılar çıkartılacaktır.

Instagram takipçileri ve takip edilenleri gizlemek için birkaç basit adımın uygulanması gerekiyor. Hem mobil hem de masaüstü Instagram sürümünde kullanabileceğiniz adımlar Instagram takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi tamamen gizlemenize olanak sağlayacaktır.

1. Güncel Instagram uygulamasına giriş sağlayın,

2. Takipçi ve/veya takip edilenlerini gizlemek istediğiniz hesaba giriş sağlayın,

3. Sağ alttan profilinize giriş sağlayın ve hemen ardından sağ üstteki üç noktaya tıklayın,

4.  Açılan bölümden ayarlar seçeneğine tıklayın karşınıza gelecek seçeneklerden gizlilik bölümüne giriş sağlayın,

5. Gizlilik sekmesinde yer alan takip edilenler ve/veya takipçiler bölümüne dokunun,

6. Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “gizle” seçeneğine tıklayın ve çıkış sağlayın.

Son olarak ayarları kaydetmek için karşınıza çıkacak olan onay kutusunu da onayladıktan sonra hesabınızdaki takipçi ve takip edilenler bölümü gizlenmiş olacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi