Erlangen-Nuremberg Üniversitesi araştırmacıları, Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayımlanan bir vakada, aşıların 29 aylık bir dönemde özel kliniklerden satın alınarak yapıldığını açıkladılar. Söz konusu erkekte herhangi bir olumsuz sağlık sorunu yaşanmadığı belirtildi.

Üniversitenin Mikrobiyoloji Bölümü'nden Dr. Kilian Schober, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, vakayı gazete haberlerinden öğrendiklerini ve daha sonra kişiyle temas kurarak bazı testler yapmak istediklerini ifade etti. Dr. Schober, erkeğin kendilerine büyük ilgi gösterdiğini ve işbirliği yaptıklarını belirtti.

Vakadan alınan kan ve tükürük örnekleriyle birlikte son yıllarda depolanmış, dondurulmuş kan örnekleri incelendi. Dr. Schober, yaptıkları çalışma sırasında kişinin talebi üzerine tekrar Covid aşıları yapıldığını ve numunelerin, aşıya verilen bağışıklık tepkisini belirlemek için kullanıldığını belirtti.

Magdeburg kentindeki savcı, kişinin olduğu 130 aşının kanıtlarını topladı ve sahtecilik soruşturması başlattı. Ancak herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Uzmanlar, aşırı aşılanmayı teşvik etmediklerini ve vakaya ilişkin yaptıkları testlerin genel sonuçlar çıkartmaya yetmeyeceğini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi