23 Haziran öncesi MHP'den çok önemli açıklama! 41 bin kişi hazır...

MHP'nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve 2. Bölge Seçim Koordinatörü Feti Yıldız, partisinin il başkanlığında seçim güvenliği konusunda basın toplantısı düzenledi.

23 Haziran öncesi MHP'den çok önemli açıklama! 41 bin kişi hazır... - Sayfa 1

Yıldız, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karar gereğince, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin, sandık kurullarının teşekkülünün hukuka aykırılığı başta olmak üzere çok sayıda usulsüzlüğün ve seçim yolsuzluğunun tespit edilmesi nedeniyle iptal edildiğini, seçimin 23 Haziran tarihinde yenilenmesine karar verildiğini hatırlattı.  

1 10
23 Haziran öncesi MHP'den çok önemli açıklama! 41 bin kişi hazır... - Sayfa 2

MHP'nin, Cumhur İttifakı kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti ile birlikte Binali Yıldırım'ı, ortak aday olarak gösterdiğini anımsatan Yıldız, yasa gereği belediye başkanı adayı göstermeyen partilerin, 23 Haziran tarihinde yapılacak yenileme seçimlerinde sandık kurullarında üye bulunduramayacağını ancak partilerin, seçim iş ve işlemlerini takip etme yetkisine sahip müşahit görevlendirebileceğini söyledi.      

2 10
23 Haziran öncesi MHP'den çok önemli açıklama! 41 bin kişi hazır... - Sayfa 3

MHP'nin, çoğunluğu hukukçu olan kişileri müşahit olarak görevlendirdiğini anlatan Yıldız, MHP tarafından görevlendirilen müşahitlerin sandık başı işlemlerini takip yetkisinin kanuni bir hak olduğunu, sandık kurulu ya da başka bir organ tarafından bu hakkın hiç bir şekilde ortadan kaldırılamayacağını vurguladı.  

3 10
23 Haziran öncesi MHP'den çok önemli açıklama! 41 bin kişi hazır... - Sayfa 4

Yıldız, görevlendirilen müşahitlerin seçim esnasında ya da sonrasında, sandık kurulu kararlarına karşı şikayet ve itiraz haklarının olduğunu belirtti. "Müşahitler sandık kurulu tespiti yapacak" Sandık kurullarında görev alacak kamu görevlisi başkan ve sandık kurulu üye listelerinin, siyasi partilerle paylaşıldığını aktaran Yıldız, "31 Mart'ta yapılan seçimlerde sandık kurulu başkan ve üyeleri, partilerle paylaşılmadığı için zamanında itiraz yapılmadı. Ancak bu sefer bu eksik giderildi. Bu sebeple bu listede bulunan kişilerin, seçim günü görev yapıp yapmadığı, partinin müşahitleri tarafından öncelikle tespit edilecektir. Sandık kurulu listesinde belirlenen kişilerin görev yapmaması veya eksikliğin kanunla belirtilen usule göre doldurulmamış olması tam kanunsuzluk halidir ve seçimin iptalini gerektirir." dedi.   

4 10