Geçtiğimiz hafta sonu MHP’nin 14. Büyük Olağan Kongresi vardı. Ramazan ayının mübarek bir gününde gerçekleşen bu kongrede, MHP ve Ülkücü Hareketin birliği, beraberliği ve diriliği açısından çok anlamlı bir manzaraya şahit olduk.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin kongre konuşmasında yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili son bölüm, medyanın oldukça dikkatini çekti ve o bölümün içeriği kiminin zeka, kiminin vizyon algılamasına göre farklı farklı yorumlandı. Kimi de siyasi istismar için garabet yorumlar yapmaya başladı.

Sosyal medyada "Başkanlık maşkanlık anlamam da Ankara dikkat etsin hareketlerine. Ben genelkurmay cumhurbaşkanı başbakanınızım. Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de Amerika presidentınızım... 3301'in kendisiyim, ara beni bul. "Ne gibi mesela? 33DM301'in kendisiyim, Birleşmiş Milletler merciinin kendisiyim. İlahiyat fakültesinin başındaki dekanım hem de rektör doçentim. 2165'e kadar seçimleri ben kazandım. Cihangir Göktaş Kennedy, yurt dışında da Kennedy olarak anılıyorum. Bobby Ewing diye tanıdığınız Dallas ve Pamela Anderson'un öz oğluyum. Bir de Türkiyeliyim. Adana İncirlik'in de sahibiyim. Türkiye'de de hakkımız var. Bende yalan olmaz hem de Danimarkalıyım.  " videosuyla tanınan Mersinli Cihangir kıvamında stratejik yorumlarıyla bilinen Ümit Özdağ da yine garabetler kervanına katılmış.

Ümit Özdağ, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Cumhur ittifakının milli duruş misyonuna dayalı olarak kurduğu “Buradan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a diyorum, ayrılamazsın. Türk Milletini yalnız bırakamazsın. Bunun için Cumhur İttifakı olarak yanındayız. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizleri görmek istiyoruz" şeklindeki cümlelerini, Mersinli Cihangir kıvamında değerlendiren Ümit Özdağ bu konu hakkında şunları söylemiş: "Kurtarıcı lider Atatürk’tür. Erdoğan, Türkiye’yi neden kurtaracak? Erdoğan AKP, genel başkanı olarak kurtarıcı lider ise MHP’ye ne gerek var? Kapatın partiyi, AKP’ye katılın. Sevgili Türk Milliyetçileri, sevgili MHP’li kardeşlerim, sizleri seçimlerden sonra PKK ile 2. Müzakere sürecini başlatacağı, Anayasamızın ilk üç maddesini değiştirmeye çalışacağı anlaşılan AK Parti’ye değil, Zafer Partisi’ne oy vermeye davet ediyorum"

***

Ümit Özdağ’ın siyaseti, teşbihte hata olmaz aynı aslanın avından pay kapmaya çalışan sırtlan gibi…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bakanlık isteyerek kendini “Kurtarmaya” çalışan ve kapılar onun tarafından yüzüne kapanınca, soluğu bakanlık için PKK’nın siyasi uzantısı Yeşil Sol ile ittifak yapan Kemal Kılıçdaroğlu yanında alan Ümit Özdağ, sen MHP’de siyaset yaparken kurduğun şu cümleyi hatırlıyor musun?:

"Devlet Bahçeli'yi savunmak, Anayasa'nın ilk 3 maddesini savunmaktır" (12 Nisan 2011/KONYA)

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin olduğu Cumhur ittifakında Anayasa’nın ilk 3 maddesi değişecek öyle mi?

Zafer Parti Genel Başkanlık koltuğundan hemen kalk da Mersinli Cihangir otursun çünkü böyle garabet bir yorumu emin ol o bile yapamaz.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini düşmanlardan kurtaran ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak Türk milletine bu eşsiz vatanı emanet eden büyük bir önderdir. Bundan şüphesi olan zaten kansız ve soysuzdur.

Atatürk’ün “Kurtarıcı” sıfatının her daim yaşaması için, her şeyden önce onun Türk milletine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatmakla, onu her türlü düşmanlarından korumakla mümkündür.

Ümit Özdağ’ın,Seçimlerden sonra PKK ile 2. Müzakere sürecini başlatacağı…” şeklinde başlayan bu garabet cümlelerine cevap verdiğim saatlerde; Türk Ordusu Irak'ın kuzeyindeki Metina, Zap, Hakurk, Gara ve Kandil bölgelerinde yapılan hava harekâtında 27 terör hedefini vurarak imha ediyordu. Geçtiğimiz hafta da Türkiye Irak hükümetiyle terör örgütü PKK’nın Irak topraklarından tamamen çıkarılması için anlaşma imzalamışken, Amerika’nın sesi Ümit Özdağ niçin bu adımları desteklemiyor da CHP’nin DEM ile yaptığı “Kent Uzlaşısı”nın üstünü örtmek için uydurduğu fitneleri çoğaltmaya çalışmaktadır?

Ümit Özdağ’ın her cümlesi baştan sonra bir garabettir. İnanın bu garabet iddialarının neresini düzelteceğimizi yahut bu zekâ düzeyine nasıl cevap vereceğimizi şaşırdık.

Ümit Özdağ, “AK Parti PKK ile 2. Müzakere yapacaksa” Kandil ve DEM niçin CHP ile ittifak ve iş birliği yapıyor? PKK elebaşı Murat Karayılan son açıklamasında niçin “Oyunuzu AKP’li-MHP’li katillere değil, evlatlarınıza verin” diyor?

Türk devleti, Irak hükümetiyle anlaşıp niçin terör örgütü PKK’ya operasyon üstüne operasyon yapıyor?

Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarında PKK’nın sözde yöneticilerini sırasıyla SİHA’ların hedefi yapıyor?

Bir gün olsun Türk devletinin bu terörle mücadelesini destekleyen, alkışlayan bir paylaşım neden yapmıyorsun?

2019 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Kandil’deki tüm teröristbaşlarının, HD(P)KK’nın, terörist Demirtaş’ın desteklediği CHP’nin belediye başkan adaylarını destekleyen, yapılan bu ittifaka susan ve hatta seçim sonucunda Halk TV’de “Galiplerden birisi de hiç şüphesiz Selahattin Demirtaş’tır” yorumunda bulunan Ümit Özdağ, önce sen dahil olduğun bu çözüm süreçlerinden bahseder misin?

2015 yılından başlayıp CHP Genel Başkanlığı koltuğundan paketlendiği güne kadar PKK’nın siyasi uzantılarıyla her türlü iş birliği ile ittifak yapmış ve siyasi ömrü yetse PKK DEM’liği ile de bunu sürdürecek olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını 2-3 bakanlık için desteklemiş olan Ümit Özdağ, bu konularda hassasiyet sahibi değilsin, o yüzden rol yapmayı bırak…

Ümit Özdağ hatırlasana önceleri ne diyordun?

"Bahçeli, çok uzun süre MHP genel başkanlığı yaptı. Derin bir bilgi ağı var şüphesiz. Siyasette taktik anlamda ciddi bir ustalığı var ve söylediği şey ciddiye alınmalı."

***

Ümit Özdağ, Mersinli Cihangir kıvamında değerlendirmeler yapmayı bırak da olayın ciddiyetini iyi kavra…

“Türk Milletini yalnız bırakamazsın. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizleri görmek istiyoruz" ifadesinden sen sırtlan payı çıkarmaya çalışabilirsin!

Ama MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin vizyonu, basit siyasi hesaplarla uğraşmaz.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Mustafa Kemal Atatürk’ün Azerbaycan Türklerinin dertleri kendi dertlerimiz ve sevinçleri kendi sevinçlerimiz olduğu için, onların muratlarına nail olmaları, hür ve bağımsız olarak yaşamaları bizi pek ziyade sevindirir.” sözü üzerinden Karabağ’ın 30 yıllık Ermeni işgaline son veren süreçte "Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Bunun dışında bir statünün dayatılması asla kabul edilmeyecektir" diyerek her manada Azerbaycan’ın yanında olmasını “kurtarıcı” olarak değerlendirebilir.

***

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Irak ve Suriye üzerinde ABD’nin silahla beslediği terör örgütü PKK’ya karşı yaptığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı, Pençe gibi operasyonları sürdürmesi için onu “kurtarıcı” olarak değerlendirebilir. (Ümit Özdağ bu operasyonların çoğuna çamur atmış, gölgelemeye çalışmıştın. Unutmadık)

***

Türk dünyası ilişkilerinin en sık örüldüğü, verimli hale geldiği, her alanda iş birliğinin artığı günümüzde "Türk dünyasının birliği ve dirliği için çalışmaya devam edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Turan” yolunda attığı adımlar için “kurtarıcı” olarak değerlendirebilir.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhur ittifakının misyonuna uygun olarak, KKTC’de Türk milliyetçisi Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı olması için seferberlik başlatıp sonuç alan ve “Kimse bizden KKTC’nin haklarını görmezden gelmemizi onları çiğnettirmemizi beklemesin. Bizler KKTC’nin artık diğer ülkelerce tanınması için sesimizi daha çok yükselteceğiz.” diyerek dünyaya karşı KKTC’ye sahip çıkmasından dolayı onu “kurtarıcı” olarak değerlendirebilir.

***

Türkiye’nin milli savunma teknolojilerini; milli ve yerli üretim noktasına getiren, uçağımızı, tankımızı, füzemizi, roketimizi, silahımızı, tüfeğimizi, gemimizi, İHA ve SİHA’ları, arabalarımızı ve daha nicelerini milletimizin, devletimizin kullanımına sunduğu için onu “kurtarıcı” olarak değerlendirebilir.

***

Bunların hepsi, “Kurtarıcı Atatürk’ün mirasını” yaşatmak, korumak ve büyütmektir. Daha da örnekleri çoğaltabiliriz.

Peki, 3 bakanlık karşılığında PKK’nın siyasi uzantısı Yeşil Sol ile beraber Cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediğin Kemal Kılıçdaroğlu’nu hangi manada “Kurtarıcı” görmüştün Ümit Özdağ?

Tutarlı bir yönün, çizgin, ideolojin yok ama bol bol garabet iddialarda bulunuyorsun…

Hadi Ümit Özdağ, sen Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde niçin kurtarıcı görmüştün anlat da biraz eğlenelim… Türk devrini, Türkiye Yüzyılının vizyonunu düşünen MHP Lideri Devlet Bahçeli ile 3 bakanlık uğruna Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir adamı destekleyen kendini değerlendirmeye layık görme.

Çünkü ülküsü Ay-Yıldız sistemi olan Devlet Bahçeli gibi bir liderin ismi, senin gibi Amerika’nın, İsrail’in sesi olmuş kişiyle yan yana bile anılmamalıdır.