3 bin 500 yıllık sır ortaya çıktı! Firavunun tabutu açıldı

Mısırlı bilim insanları, 3 bin 500 yıl önce hayatını kaybeden Firavun I. Amenhotep'in mumyalanmış kalıntılarını dijital olarak açtı. Böylelikle firavunun yaşamı ve ölümüyle ilgili heyecan verici sırlar ilk kez ortaya çıkarken, sargılar arasında 30'u aşkın muska ve benzersiz bir altın kuşak bulundu.

3 bin 500 yıllık sır ortaya çıktı! Firavunun tabutu açıldı - Sayfa 1

Arkeologlar

1881 yılında keşfedilen Mısır Firavunu I. Amenhotep’in yüz yılı aşkın bir sürenin ardından, arkeologlar yeni teknolojiler sayesinde hiçbir fiziksel müdahale olmadan dijital bir şekilde mumyayı açmayı başardı. Çalışma antik Mısır tarihine ilişkin bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

3 bin 500 yıllık sır ortaya çıktı! Firavunun tabutu açıldı - Sayfa 2

İNCELENMEYEN TEK ANTİK MISIR HANEDANLIĞI MUMYASI

1881 yılında keşfedilen Mısır Firavunu I. Amenhotep’in çiçekler ve görkemli bir ahşap yüz maskesi ile süslenmiş mumyası o kadar hassastı ki, arkeologlar kalıntıları açığa çıkarmaya asla cesaret edemedi. Bu da onu 19. ve 20. yüzyıllarda bulunan ve henüz açılmamış tek Mısır kraliyet mumyası haline getirdi.


3 bin 500 yıllık sır ortaya çıktı! Firavunun tabutu açıldı - Sayfa 3

TOMOGRAFİ KULLANILDI

NTV'de yer alan habere göre, Mısırlı bilim insanları 3 bin 500 yıllık mumyanın sargılarını açmak ve içeriğini incelemek için üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (BT) taramasını kullandı.


3 bin 500 yıllık sır ortaya çıktı! Firavunun tabutu açıldı - Sayfa 4

Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde radyoloji uzmanı olan Prof. Dr. Sahar Saleem konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Mumyayı dijital olarak açarak ve sanal katmanlarını (yüz maskesini, bandajları ve mumyanın kendisini) 'soyarak' bu iyi korunmuş firavunu benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelme olanağı bulduk" dedi.