30 yaş olgunluğu

Markanın kompakt sınıfta yer alan otomobili olan Hyundai Elantra 7'nci nesliyle karşımıza çıktı. Güney Koreli markanın yeni tasarım dili olan parametrik dinamik tasarımı yansıtan ilk model olma özelliği taşıyan Hyundai Elantra, 231 bin 500 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Google Haberlere Abone ol
30 yaş olgunluğu
19.04.2021 09:40

Yavuz Müftüoğlu / TÜRKGÜN

Hyundai Assan, 2021 yılındaki model atağına yeni Elantra modeliyle başladı. Yeni Elantra, markanın Türkiye’de 2021 yılında lansmanını yapmayı planladığı beş modelden ilki konumunda. Sedan segmentine farklı bir bakış açısı getirmesi hedeflenen otomobil, özellikle sıra dışı sert ve keskin çizgilerden oluşan tasarım diliyle rakiplerinden ayrılıyor.

Yeni Hyundai Elantra’nın online basın toplantısında, açılış konuşmasını yapan Hyundai Assan Başkanı Sangsu Kim, “İlk kez 1990 yılında tanıtılan ve akabinde satışa sunulan Hyundai Elantra, 30 yılda 250'den fazla ödül aldı ve 15 milyon adetten fazla sattı.

İDDİAMIZI ARTTIRIYORUZ

Son jenerasyon ise ocak ayında kazandığı prestijli “Kuzey Amerika Yılın Otomobili” ödülüyle, iddialı olduğunu göstermeye başladı.

Elantra, her nesliyle kendi segmentinde çıtaları yükselten ve çok sevilen bir model. Umarım Yeni Elantra, Türk halkı tarafından da sevilir ve dünya çapındaki milyonlarca mutlu Elantra sürücüsü gibi mirasını bu topraklarda da devam ettirir” dedi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel ise, “Sedan Ruhu, Cazibesini Buldu” sloganıyla satışa sunduğumuz yeni Elantra ile birlikte model atağımızı başlatıyoruz. Amacımız, Elantra ile sedan sınıfında fark yaratmak.

Çünkü, geleneksel çizgilerden ve birbirine benzer modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen, hem cesur hem de modern bir otomobil sunmanın tam zamanı. Sadece Elantra değil, arkaya arkaya satışa sunacağımız sıradışı ve estetik modellerimizle iddiamızı arttırıyoruz” dedi.

Murat Berkel, Hyundai’nin 2021 yılı satış hedefinin 34 bin adet olduğunu söyledi. Berkel, “5 yeni model tanıtacağız böylece 2. ve 3. çeyrek bizim açımızdan çok yoğun geçecek. Pazar yukarı yönlü giderse daha çok otomobil satma ihtimalimiz var" ifadesini kullandı.

ÇİP SORUNU YAŞAMADIK

Murat Berkel, nisan ayında satışların iyi başladığını ancak sonrasında kısıtlamalarla birlikte bir yavaşlama görüldüğünü dile getirdi. Bundan kurların ve faiz oranlarının da etkili olduğunu belirten Berkel, "Nisan ayında pazar, bizim beklentimize göre sanki 75 binler civarında olacak gibi, yani önceki aya kıyasla bir düşüş olacak gibi. Tabii burada çip krizinin de etkisinin olduğunu düşünüyoruz.

Bizim tarafta ise Türkiye'de şu ana kadar üretimde çip konusunda bir sorun yaşamadık.

Güney Kore'deki fabrikalarımızda bu sorun kısmen yaşanıyor ama Türkiye'deki fabrikamızda böyle bir sorunumuz yok." dedi.

AGRESİF VE SPORTİF BİR TASARIM

CN7 model kodlu yeni Elantra, sıradışı şekillere ve dokulara dayanan, Hyundai'nin Parametrik Dinamik adını verdiği yeni tasarım kimliğini yansıtıyor.

Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir dönemde daha agresif, daha sportif ve aynı zamanda daha farklı bir tasarım felsefesi benimseyen Hyundai, böylelikle geleneksel tasarımlardan sıkılan otomobil severlerin ilgisini çekmek istiyor. Aracın iç mekanı ise yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler dikkat çekiyor.

Yeni estetik çizgiler, aracın iç mekanında da tüm tabuları yıkan bir düzeyde karşımıza çıkıyor ve alışılagelmiş Hyundai modellerinden daha farklı bir Elantra'nın rakiplerinden daha cüretkar olmasını sağlıyor.

Yorumlar