31 Aralık’ta bankalar açık mı çalışıyor mu? Cuma günü bankalar kaça kadar çalışıyor?

31 Aralık'ta bankalar açık mı, yarım gün mü çalışıyor? 1 Ocak yılbaşı resmi tatili önceki günü olan 31 Aralık'ta bankalarda işi olanların kafasında soru işaretleri var. 31 Aralık bu sene Cuma gününe denk geldi. Peki Cuma günü bankalar kaça kadar çalışıyor? Cuma günü bankalar tatil mi? İşte detaylar...

Gündem
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
31 Aralık’ta bankalar açık mı çalışıyor mu? Cuma günü bankalar kaça kadar çalışıyor?

Yılbaşına sayılı günler kala vatandaşlar 31 Aralık’ta bankalar açık, 31 Aralık’ta bankalar çalışıyor mu? sorusuna cevap arıyorlar. 31 Aralık bu sene Cuma gününe denk geldiği için vatandaşların kafasında soru işaretleri var. Peki yılın son günü olan cuma günü bankalar açık olacak mı? İşte Bankaların çalışma saati hakkında detaylar...

31 ARALIK’TA BANKALAR AÇIK MI?

31 Aralık Cuma günü bankalar tam gün olarak hizmet vermeye devam edecek. 31 Aralık Cuma günü resmi tatil olarak belirlenmemiştir bu sebeple resmi kurum ve kuruluşlar bu tarihte çalışmaya devam ediyorlar. Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanununda yer alan bilgilere göre 1 Ocak günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir. 

bankalar

1 OCAK RESMİ TATİL Mİ?

Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanununda yer alan bilgilere göre 1 Ocak günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Yılbaşı tatilinin bir önceki gün olarak bilinen 31 Aralık tarihi ise bu kanuna göre yarım gün ya da resmi tatil olarak nitelendirilmemiştir.

1 Ocak, Miladi takvime göre yılın 1. günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 364 gün vardır (artık yıllarda 365). Bu gün, yılın başlangıcı olduğu için Yılbaşı olarak bilinir.

RESMİ TATİL GÜNLERİ:

 

Yılbaşı – 1 Ocak Cumartesi, Tatil Süresi: 2 gün (hafta sonu)
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Cuma) – Tatil Süresi: 3 gün (hafta sonu dahil)
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Cumartesi) – Tatil Süresi: Hafta sonu
Ramazan Bayramı (12 – 15 Mayıs Çarşamba – Cumartesi) – Tatil Süresi: 5 gün
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Çarşamba) – Tatil Süresi: 1 gün
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü (Perşembe) – Tatil Süresi: 1 gün
Kurban Bayramı (19 -23 Temmuz Pazartesi-Cuma) – Tatil Süresi: 9 gün (hafta sonu dahil)
30 Ağustos Zafer Bayramı (Pazartesi) – Tatil Süresi: 3 gün (hafta sonu dahil)
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Cuma) – Tatil Süresi: 3.5 gün (hafta sonu dahil)

DİNİ BAYRAMLAR 

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür.

2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür.

C) (Değişik: 25/10/2016-6752/2 md.) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilidir.

D) (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır. 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Yorumlar