4 günlük yeni yasak gündemde: Bugün belli olabilir

Bugün 8. kez video konferans yöntemiyle toplanacak kabine toplantısında normalleşme tedbirleri görüşülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantıda pazar gününe denk gelen Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının yapılıp yapılmayacağı da netleşecek.

4 günlük yeni yasak gündemde: Bugün belli olabilir
18.05.2020 10:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü kabine toplanrısında alınan kararları Ulusa Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.

Toplantıda seyahat kısıtlamaları da gündeme gelecek. İlk etapta 7, geçtiğimiz hafta ise 9 ilde seyahat kısıtlaması kaldırılmıştı. Toplantıda pazar gününe denk gelen Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağı netlik kazanacak.

Ayrıca 9 ilde yaşanan son duruma ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bilgilendirme yapacak. Kısıtlamanın sürdüğü 15 il ile ilgili son verilerin değerlendirilip bazı illerin de seyahat yasağı kapsamından çıkarılması bekleniyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre: Toplantının diğer bir gündem maddesi ise 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilere uygulanan yasaklar olacak. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların ardından geçen hafta 0-14 yaş çocuklar ve 15-20 yaş arası gençler ilk kez sokağa çıkmıştı. 4 saatliğine kaldırılan yasakların sonuçları da toplantıda ele alınacak.

Öte yandan alışveriş merkezleri, berberler ve kuaförlerin açılmasıyla birlikte yapılan denetimlerin sonuçları da paylaşılacak. Yine normalleşme tedbirlerinin ilk sonuçları, salgının ekonomiye etkileri, ekonomik olarak atılacak ilave adımlar, vatandaş için yeni destek ve teşvik paketleri de masadaki önemli konular arasında.

Yorumlar