5 bin yıl önce yok olmuşlardı! Dünyaya geri dönüyorlar

Yaklaşık 5 bin yıl önce neslinin tükendiği tahmin edilen mamutların dünyaya yeninden getirilmesi için japon bilim insanları tarihi bir adım attı.

5 bin yıl önce yok olmuşlardı! Dünyaya geri dönüyorlar - Sayfa 1

Dünyanın gelmiş geçmiş en görkemli canlılarından biri olan ve Mısır Piramitleri'nin yapılış zamanına kadar aramızda yaşayan mamutların dünyaya geri getirilmesi adından büyük bir adım atıldı. Japon bilim insanları, 2010 yılında Sibirya'nın kuzeyinde kalıntıları çok iyi halde bulunan yünlü mamut Yuka'nın hücre çekirdeğini fare yumurtası hücrelerine yerleştirdi.


1 9
5 bin yıl önce yok olmuşlardı! Dünyaya geri dönüyorlar - Sayfa 2

Araştırma çerçevesinde Yuka'nın kemik iliği ve kas dokusundan çıkarılan en az zarar görmüş hücre çekirdekleri, laboratuvar ortamında olgunlaşma evresinden önceki dişi cinsiyet hücrelerine (ovosit) yerleştirildi. Toplamda 273,5 miligram dokudan 88 hücre çekirdeği alındı. Bazıları yumurta hücrelerine enjekte edildiğinde değişime uğrayanların, hücre bölünmesinden önceki aşama olan hücresel hareketlilik gösterdiği tespit edildi.


2 9
5 bin yıl önce yok olmuşlardı! Dünyaya geri dönüyorlar - Sayfa 3

DNA Kopyalama Gibi Çekirdek Fonksiyonlarına Olanak Sağlanacak: Kindai Üniversitesinden gen mühendisi Kei Miyamoto, çalışmalarını, "mamutları yeniden hayata döndürme yolunda atılan önemli bir adım" olarak nitelendirirken, daha iyi koşullar altında muhafaza edilmiş hücre çekirdekleri elde ettiklerinde, hücre bölünmesi aşamasına geçen bir çalışmaya imza atabileceklerini söyledi.

3 9
5 bin yıl önce yok olmuşlardı! Dünyaya geri dönüyorlar - Sayfa 4

Uzmanlar, az hasar görmüş örneklerin de DNA kopyalama gibi çekirdek fonksiyonlarına olanak sağlayabileceğini varsayıyor. Peki mamutların nesli nasıl tükendi?


4 9