'6-11 yaş aralığındaki çocuklar da maske takmalı!'

Dünya Sağlık Örgütü, 12 yaşın altındaki çocukların virüsü yetişkinler kadar çok yaymadığına yönelik var olan hakim düşüncenin aksine, 6-11 yaş aralığındaki çocukların da maske takmalarının koronavirüsün yayılmasını büyük ölçüde engelleyeceğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
'6-11 yaş aralığındaki çocuklar da maske takmalı!'
03.09.2020 09:40

Yeni eğitim öğretim döneminin Kovid-19 salgını nedeniyle 21 Eylül’de kademeli olarak başlayacak olması haberleri gündemi yoğun şekilde meşgul ederken, Türkiye genelinde vakalarda yeniden görülen artış nedeniyle uzmanlar vatandaşları maske kullanımı, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi noktasında uyarmaya devam ediyor. 
Arizon Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden, Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ)’nün, 6-11 yaş arası çocukların maske takmasının koronavirüsün yayılmasını azaltacağı konusunda yapmış olduğu uyarılarına dikkat çekerek; “Geçtiğimiz Mart ayından itibaren okullarından uzak kalan öğrencilerin yeniden okullarına dönebilmesi için hem büyüklere hem de küçüklere yani toplumun her ferdine büyük sorumluluk düşüyor” dedi. 

Yaz sezonu nedeniyle vatandaşların maske kullanımı konusunda rehavete kapıldığını kaydeden Özden, “Kovid-19’un etkileri tüm dünyada devam ederken, okulların açılacak olmasıyla birlikte çocuklarda maske kullanımı da büyük önem taşıyor. Virüsün yayılmasında taşıyıcı grubunda risk oluşturabileceği bilinen çocukların hem kendi sağlıkları hem de çevre sağlığı için maske kullanımına özellikle aileleri tarafından teşvik edilmeleri gerekiyor” diye ifade etti. 

ÇOCUKLARA MASKE KULLANIMI SEVDİRİLMELİ

Çocuklarda maske kullanımını teşvik etmek amacıyla renkli ve desenli maskeler dikkat çekici olması açısından çocukların daha çok ilgisini taşıyor. Arizon Medikal tarafından üretilen Arizo çocuk maskeleri eğlenceli desenleriyle hem çocukların renkli dünyasına hitap ediyor hem de kovid-19’a karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Yıkanabilir özellikteki Arizon nano çocuk maskeleri ise 50 yıkamaya kadar kullanılabiliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı UTS Kayıt Belgesi ile ISO ve CE belgelerine sahip olmasıyla da aileler tarafından çocukları için güvenle tercih ediliyor.

Yorumlar