İP Başkanı Meral Akşener’in Haber Türk TV ekranlarında Fatih Altaylıyla yaptığı mülakatında Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile görüşmesinde bir sakınca olmadığı ama masaya getiremeyeceği şeklindeki sözleri hala tartışılmaya devam ediyor.

Meral Akşener’in HDP’ye karşı olduğu gibi bir algı oluşturulmaya çalışılırken, diğer taraftan da bu görüşmeyi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi adına yapması gerektiği gibi bir izlenim oluşturulmaya gayret ediliyor.

6+1’li masanın resmi kuruluş tarihi olan 12 Şubat 2022 tarihinden sonra HDP’nin masanın gizli tutulan bir parçası olduğu sürekli dile getirilen hususlar arasındaydı. Bu intibahın oluşmasına neden olan başlıca sebepler ise masanın müdavim başkanlarının HDP’yi incitmemek için gösterdiği özen ve 31 Mart yerel seçimlerinde CHP-HDP-İP ittifakının oluşmasıydı.

HDP’nin masada bulunmasına karşı çıkan Meral Akşener, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde terörist Selahattin Demirtaş’ın hapiste bulunmasına da karşı çıkıyordu.

HDP’nin masaya getirilmesini istemeyen Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP ile aynı adaya çalışmak ve oy vermekten de oldukça hoşnuttu.

HDP’yi masada istemediğini söyleyen Meral Akşener, terörist Selahattin Demirtaş ile kahvaltı masasında buluşmak için can atıyordu.

HDP ile aynı çizgide bulunmak istemeyen Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ile aynı maskeyi kullanarak karşı çıkıyordu.

HDP’nin masada olmasını istemeyen Meral Akşener HDP’yi meşru görüyor, kapatılma davasına karşı çıkıyordu.

HDP’nin masada olmasını istemeyen Meral Akşener, Öcalan’a özgürlük ve ev hapsi isteyen isimleri Genel Başkan Yardımcısı yapıyordu.

HDP’nin masada olmasına karşı çıkan Meral Akşener, CHP-HDP-SP ev İP’in bulunduğu dörtlü masada ortak anayasa çalışmaları yapıyordu.

HDP’nin masaya getirilmesine karşı çıkan Meral Akşener, Suriye’deki terör örgütlerine yapılacak operasyonlara HDP ile birlikte karşı çıkıyordu.

Yani Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’na “HDP’yi masaya getiremez” sözleri HDP’ye yeni kapıların açılacağının sinyalini vermekten başka bir seçenek sunmuyor bizlere. Bu kapı belki etkili bir Cumhurbaşkanı Yardımcılığı olacak belki de icracı birkaç bakanlık…

Masanın ortak Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık yetkisini aldıktan sonra yapacağı her görüşme, kuracağı her cümle, yapacağı her vaat artık masada bulunan tüm partileri birinci derecen temsil eden eylemler olacaktır. 6 Mart saat 21.30’dan sonra Kemal Kılıçdaroğlu artık tüm masa adına faaliyetlerini yürüten bir siyasi kimlik haline gelmiştir.

Meral Akşener de gayet iyi birliyor ki Kemal Kılıçdaroğlu tarafından HDP ile yapılacak bir görüşme masa adına yapılan bir görüşmedir. Meral Akşener CHP’ye ne kadar minnet duyuyorsa HDP’ye de o kadar minnet duyuyordur. Çünkü Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasını istediği İmamoğlu ve Yavaş’ın belediye başkanlıklarını kazanmasında en büyük pay HDP’nindir.

Bundan dolayı hem HDP’yi kırmamak hem de masa dışında bırakmamak için çalının etrafını dolaşıyor. Böylelikle kendi seçmenine “HDP’den uzağız”, HDP yönetiminde de “Size Kılıçdaroğlu kadar yakınız” demek istiyor.

Yani masada değişen hiç bir şey yok.

6+1+2 formülüyle gerileye gerileye ilerliyorlar…