690 yıldır asırlara meydan okuyan cami! Kılıçla Peygamberimizden gelen geleneği yaşatıyorlar

Osmanlı İmparatorluğunun ikinci padişahı Orhan Gazi döneminde yapılan Kocaeli’deki Orhan Camii Türkiye genelinde kılıçla hutbe geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Tarihi kokusu ve çevresiyle dikkat çeken cami, asırlara meydan okuyor.

690 yıldır asırlara meydan okuyan cami! Kılıçla Peygamberimizden gelen geleneği yaşatıyorlar - Sayfa 1

1332 yılından günümüze kadar gelen, Türkiye’de kılıçla hutbe verme geleneğinin yaşatıldığı camiler arasında olan Orhan Camii, hem çevresi ve mimarisi hem de hutbe geleneğini sürdürmesiyle dikkat çekiyor.


690 yıldır asırlara meydan okuyan cami! Kılıçla Peygamberimizden gelen geleneği yaşatıyorlar - Sayfa 2

Osmanlı İmparatorluğunun ikinci padişahı Orhan Gazi döneminde inşa edilen İzmit ilçesi Camialtı Sokak’ta bulunan cami asırlara meydan okurken turistlerin uğrak noktası haline geldi.


690 yıldır asırlara meydan okuyan cami! Kılıçla Peygamberimizden gelen geleneği yaşatıyorlar - Sayfa 3

SELÇUKLU MİMARİSİNE UYGUN

Tarihi camide imamlık görevini yürüten Kenan Yılmaz şunları söyledi:

Kocaeli denildiğinde akla ilk gelen ilçemiz hiç şüphesiz ki İzmit’tir, İzmit denildiğinde de hem akla ilk gelen camimiz hem de en eski tarihi yapı Orhan Camii’dir. Camimiz 1330’lu yıllarda dönemin padişahı Orhan Gazi adına şehzadesi Gazi Süleyman Paşa tarafından fetihten hemen sonra yaptırılmıştır. İzmit Orhan Camimiz Selçuklu mimarisine uygun şekilde yapılmıştır, tavanı düz ve kubbesiz içerisi sade bir yapıda taş duvarlar ile çevrili bir bina olarak inşa edilmiştir. Yapıldığı tarihten 1843 tarihine kadar herhangi bir onarım kaydı bulunmazken, 1843 tarihinde dönemim padişahı Sultan Abdülmecid döneminde tarihi camimiz detaylı bir onarıma alınmıştır. 

690 yıldır asırlara meydan okuyan cami! Kılıçla Peygamberimizden gelen geleneği yaşatıyorlar - Sayfa 4

Tamda bu dönemde dört sütunlu ahşap kubbemiz, hanımların namaz kılması için düşünülmüş hanımlar mahfili bölümü, hünkar mahfili bölümü ve son cemaat yeri bölümü diye bilinen bölümlerin tamamı camiye kazandırılmıştır. Camimiz ilk yapıldığı günden bugüne kadar halkımıza hizmet vermeye devam etmiştir bu sırada pek çok kez onarım çalışması görmüş bu onarım çalışmalarından sonuncusunda yaklaşık 5 yıl evvel Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış ve şuan ki güzelliğine kavuşturulmuştur