Soğuk ve yağışlı hava etkisini artırıyor. Türkiye'nin doğusundaki 7 kente yoğun kar yağışı uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle 6 ile "turuncu" 1 ile de "sarı" uyarıda bulundu.

Turuncu uyarı verilen iller Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Şırnak ve Van olarak sıralanırken Ağrı'ya ise sarı uyarı verildi.

Kar Uyarisi

PAZAR AKŞAMINA KADAR SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre cuma günü akşam saatlerinden itibaren Van ve Ağrı çevreleri ile Muş'un güneyi ve Siirt'in doğusunda kuvvetli kar, Bitlis, Hakkari çevreleri ile Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda ise yoğun kar bekleniyor.

Kuvvetli ve yoğun karın, pazar günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Meteoroloji-53

DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLUNMALI

Bölgede üç gün boyunca aralıklarla devam etmesi beklenen kar sebebiyle buzlanma, don olayı, ulaşımda aksamalarla dağlık kesimlerde ve dik yamaçlarda çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

Ekran Görüntüsü 2024 01 12 103439

KARADENİZ'DE FIRTINA BEKLENTİSİ

Öte yandan Batı Karadeniz'in doğusunda rüzgarın cuma günü öğle saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği, aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz'de rüzgarın öğle saatlerinden sonra doğu ve güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde esmesi, cumartesi günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Editör: Ferhat Erdemir