700 yıl önce yaşayan kadın ve adam yeniden canlandırıldı: Sır perdeleri aralanıyor! Müthiş olay...

İskoçya'daki bilim insanları günümüzden 700 yıl önce yaşayan güzel bir kadın ile bir din insanını dijital bir şekilde canlandırdı. Araştırmacılar, kafataslarını tarayarak 3 boyutlu bir şekilde yeniden yapılandırdı ve onlara ses eklendi. Uzmanlar, 1950 yılında bulunan insan kemiklerinin Orta Çağ'daki insan yaşamı hakkında daha fazla bilgi sağlayacağını umuyor.

700 yıl önce yaşayan kadın ve adam yeniden canlandırıldı: Sır perdeleri aralanıyor! Müthiş olay... - Sayfa 1

Bilim insanları, her ikisi de İskoçya’daki bir kitap festivalinde katılımcılara Ortaçağ hakkında konuşacak olan 14. yüzyıldan kalma "güzel" bir kadının ve yarık damaklı bir din adamını 3 boyutlu bir şekilde dijital olarak canlandırdı.


700 yıl önce yaşayan kadın ve adam yeniden canlandırıldı: Sır perdeleri aralanıyor! Müthiş olay... - Sayfa 2

20'li yaşlarında ölen ve deniz kabuklarından bir yatağa yerleştirilen kimliği belirsiz kadın, 1950'lerde Dumfries ve Galloway'deki Whithorn Priory sahasındaki inşaat çalışmaları sırasında bulundu.


700 yıl önce yaşayan kadın ve adam yeniden canlandırıldı: Sır perdeleri aralanıyor! Müthiş olay... - Sayfa 3

İNSANLARA HİKAYESİNİ ANLATACAK

Bradford Üniversitesi'nden uzmanlar, yüz rekonstrüksiyonu ve bilgisayar teknolojisini kullanarak, Wigtown Kitap Festivali'nde bir etkinlikte hikayesini anlatacak olan kadının gerçekçi bir animasyonunu oluşturdu.

700 yıl önce yaşayan kadın ve adam yeniden canlandırıldı: Sır perdeleri aralanıyor! Müthiş olay... - Sayfa 4

ÇALIŞMA NASIL YAPILDI?

İskoçya Ulusal Müzeleri, Dr. Adrian Evans tarafından yönetilen çalışma kapsamında, 3D tarama için üç Orta Çağ insanının kafataslarını ödünç verdi. Daha sonra dijital olarak yeniden yapılandırıldılar ve onları hayata geçirmek için ses kayıtlarıı eklendi.