Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Gölbaşı’nda düzenlenen programa katıldı.
Programda AK Parti Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam, Zehra Nur Aydemir ve Jülide Sarıeroğlu, Cumhur İttifakı Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık, Cumhur İttifakı Gölbaşı Belediye Başkan Adayı Ramazan Şimşek, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakmak yer aldı. 

“BUGÜNLERE GELMEMİZDE KADINLARIMIZIN VE ANALARIMIZIN EMEKLERİ VAR”

Altınok kadınlara hitaben yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda kadınların kahramanca mücadele ettiğini söyledi. Altınok, “Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin varoluşunun kahramanları kadınlarımızdır. Bir taraftan cephede askerimiz savaşırken cephe gerisinde Nene Hatunlar, Şerefe Bacılar, Kara Fatmalar, Çete Ayşeler, vardı. Analarımız ne yaptı? Analar yüreğine taş bastı. Bugünlere gelmemizde yiğit Anadolu kadınlarımızın emekleri ve çileleri var. Atatürk diyor ki, ‘dünyada ne varsa kadınların eseridir.’ Doğrudur. Anaların eseridir. Hepsinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Burada bulunan tüm kıymetli kadınlarımızı kutluyorum” dedi.

A-9

“KADINLARA 100 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEK VERECEĞİZ”

Altınok, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımı için birçok projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Altınok şöyle konuştu: “Sadece 8 Mart değil her gün Kadınlar Günü olmalı. 1994’te ilk seçildiğimizden itibaren kadınlarımızın rahat yaşamasını sağladık. Anaların derdi ailedir. Ailenin yükünü taşıyan anadır. Çocuklarını yetiştiren anadır, kadınlardır. Kadınlarımız için rahat alışveriş yapabilecekleri semt pazarları , rahatça dinlenecekleri parklar yaptık. Meslek edindirme kursları ile birlikte kadınlarımızı iş sahibi yaptık. Allah nasip ederse 31 Mart’tan sonra da Ankara Büyükşehirde kadınlarımız için birçok projemiz var. Hanımlarımıza ve gençlerimize kuracakları yeni işte 100 bin liraya kadar hibe vereceğiz.”

1A-2

BAKAN YERLİKAYA: 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BİR MİLAT OLSUN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da kadınların Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli mücadeleler verdiğini belirtti. Yerlikaya şunları söyledi:

“İsmini saymakla bitiremeyeceğimiz birçok kadın azimleriyle, mücadeleleriyle, dirayetleriyle nice kadına ilham ve umut kaynağı oldu. İstiklal mücadelemizin de en ön cephesinde yine kadınlar vardı. Bizim cumhuriyetimiz, kundaktaki yavrusunu sırtına bağlayarak cepheye mermi taşıyan kadınların omuzlarında kuruldu. Bu toprakları vatan kılan manayı ruhumuza ilmek ilmek işleyen yine kahraman kadınlardı. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk , ‘Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim' diyemez ifadeleriyle tarihi bir gerçeği haykırıyordu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir milat olsun. Kaygının, endişenin ve korkunun olmadığı; huzurun ve mutluluğun olduğu güzel günlerin miladı olsun. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nüzü kutluyorum.”
 

Kaynak: Haber Merkezi