İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne ölüm yağdırıyor. Binlerce masum ve savunmasız insanı katlederek "soykırım" suçu işleyen İsrail'in en büyük destekçisi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batılı ülkeler, dünya kamuoyundan gelen tepkiler üzerine göstermelik de olsa geri adım atarak İsrail'i eleştirdi. Bu kapsamda ABD Başkanı Joe Biden'dan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Biden, Beyaz Saray'da akşam saatlerinde programa son anda eklenen bir canlı yayında kameralar karşısına geçti.

2024 02 Gazze4 4

Ülkeyi sarsan ölüm! Etkinlikte fenalaşan milletvekili hayatını kaybetti Ülkeyi sarsan ölüm! Etkinlikte fenalaşan milletvekili hayatını kaybetti

"SALDIRILAR ÇOK ABARTILI"

Özel yetkili savcının hakkında açıkladığı raporla ilgili değerlendirmeler yapan Biden, Gazze'deki son duruma ve ABD yönetimi olarak bu konuda neler yaptıklarına değindi.

Biden, 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ilişkin, "Gazze'deki (askeri) karşılığın icrasının çok abartılı olduğu görüşündeyim." yorumunu yaptı.

Thumbs B C 9B13B2371Bbec97C78A130744F43156E

"GAZZE'YE DAHA FAZLA YARDIM GÖNDERİLMELİ"

Joe Biden, bölge ülkeleriyle Gazze'ye daha fazla insani yardım gönderilmesi konusunda defalarca görüştüğünü, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu da bu konuda ikna etmeye çalıştığını savundu.

"BU SON BULMALI"

Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Es-Sisi için "Meksika Devlet Başkanı" ifadesini kullanan Biden, "Meksika Devlet Başkanı Sisi ilk başta insani yardımların geçişi için kapıyı açmak istememişti, onu ben ikna ettim, İsrail tarafında açılması için Bibi'yi ikna ettim.


 

Kaynak: AA