ABD meydan okudu, Türkler kazanacak Ankara-Washington yakınlaşması rahatsız etti: Sadece izleyebiliyoruz
ABD hükümeti 26 Ocak Cuma günü, Türkiye’ye F-16 jetlerinin satılmasına onay verdi. 23 milyar dolar değerinde bir anlaşmayı işaret eden bu karar, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin ardından geldi. Onayla birlikte Ankara-Washington arasındaki ilişkiler hız kazandı. Aylar süren müzakerelerin ardından yasalara uygun olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye anlaşmayla ilgili bilgi verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin 40 adet yeni F-16 alacağı, halihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi. Türkiye F-16 savaş uçakları için ilk talebini Ekim 2021’de dile getirmişti, onay 20 ayın ardından geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’de yer alan komite liderlerine geciktirmeden onay vermeleri için bir mektup yazdı.

ABD-TÜRKİYE GÖRÜŞMESİ YUNAN BASININDA

Dün ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma Toplantısı çerçevesinde başkent Washington D.C.’de, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. İki taraf arasında bölgesel ve küresel sorunlar, enerji konuları ele alındı. Yunan basınından News Break ise Hakan Fidan'ın Amerikalı mevkidaşı Blinken'a bölgede devam eden iki önemli mesele olan Gazze'deki savaş ve Ukrayna'daki işgale yönelik planlarını açıklayacağını yazdı. Hakan Fidan'ın çok önemli bir istihbarat ismi olduğunu hatırlatan internet sitesi Fidan hakkında 'Gri kurt' benzetmesinde bulundu.

Türkiye-22
TÜRKİYE'NİN ORTA DOĞU TALEBİ

Türkiye'nin ABD'den 'delice' isteklerde bulunacağını öne süren News Break, Ankara'nın ABD'nin terör örgütü PKK/YPG ve uzantılarına olan desteğini kesmesini istedi. Yunan medyasının iddiasına göre Ankara bunun karşılığında ABD ile küresel sorunlarda ortak çıkarlara yönelik iş birliği yapma teklifinde bulundu.
Hakan Fidan'ın Türkiye'yi CAATSA yaptırımlarından çıkartmak için de çabaladığını hatırlatan internet sitesi, Ankara'nın Washington ile yılda 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedeflediğini de ifade etti.

YUNAN KANADINI İSYAN ETTİREN 'ENERJİ TEDARİĞİ'

New Break'de yer alan bir başka haberde ise "Erdoğan'ın batıya karşı olan duruşu ve Yunanistan'ı tehdit etmesine rağmen ABD Türkiye'yi Avrupa'nın enerji tedarikçisi yapacak" denildi. Yunan hükümetinin ABD'nin her dediğini yapmasına rağmen böyle bir ekonomik desteğin Türkiye'ye verilmesi Yunan medyasına Senatör Menendez'i hatırlattı. Uluslararası arenada Türkiye'nin her alanda karşısına dikilen Menendez, hakkında çıkan skandallar nedeniyle pasifize edildi. Yunan medyası ABD'nin şimdilerde Menendez engelinin kalkmasıyla beraber F-16'lar sonrası Türkiye'nin Avrupa enerjisinin tedariği için LNG merkezi olacağını belirtti.

Rüşme
"GÖRÜŞMEDE BİZDE VARDIK"

Yunan medyası iki ülkenin Ankara-Atina arasındaki ilişkilerin iyileşmesini de masaya yatırdıklarını belirtti ve "Bizi de konuştular" diyerek adeta isyan etti. News Break haberin son kısmında ise hem F-16'ların hem de ABD ile oluşturulması beklenen yeni ticaret anlaşmalarının "ABD Türkiye'ye ödül veriyor, biz de buradan izliyoruz" ifadesini yazdı.

Kaynak: Haber Merkezi