ABD neyin peşinde! F-35’e nükleer görev

ABD hükümeti; Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına, nükleer bomba taşıma sertifikası kazandırmak için finansman sağlayacak.

Google Haberlere Abone ol
ABD neyin peşinde! F-35’e nükleer görev
12.02.2020 23:40

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Pazartesi günü Kongre’ye gönderilen 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebi, nükleer silah çalışmaları ve araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için büyük bir finansal destek içeriyor. Söz konusu bütçe talebi, Pentagon’un son 70 yıldaki en büyük savunma bütçesi konumunda yer alıyor. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi tarafından bu durumun sebebi, Çin ve Rusya’nın artan gücüne karşı, ABD’nin gelecek nesil teknolojileri geliştirme hedefi olarak açıklandı.

Kongrenin onayı sonucunda sağlanacak finansmanın bir kısmı, nükleer faaliyetler için kullanılacak. Bu doğrultuda; nükleer komuta ve kontrol yeteneğinin geliştirilmesi, Huntington Ingalls Industries ile General Dynamics tarafından üretilen Columbia sınıfı nükleer denizaltıya ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına, nükleer bomba taşıma sertifikasının kazandırılması amaçlanıyor.

Nükleer bomba

ABD hükümetinin sunduğu 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebinin önemli bir bölümü; KC-46 Yakıt İkmal Uçağı, F-35 Lightning II Savaş Uçağı, THAAD Anti-Balistik Füze Sistemi tedariki ile balistik füzelere karşı güçlü bir radar ağı oluşturma yönündeki çalışmalara sarf edilecek.

(Savunmasanayist)

 

Yorumlar