ABD'de tüketici fiyatlarının ardından üretici fiyatları da Ocak ayında beklenmedik şekilde yukarı yönlü bir hareket sergiledi. Üretici fiyat endeksi Ocak ayında yıllık bazda %0,9 artış gösterdi.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin beklentisi, yıllık artışın %0,6 olacağı yönündeydi. Ancak gerçekleşen artış bu beklentinin üzerinde oldu. Aylık bazda ise üretici fiyatlarında %0,3'lük bir artış kaydedildi, bu da beklentinin üstündeydi; çünkü beklenti %0,1'lik bir artıştı.

Çekirdek göstergelerde de benzer şekilde beklentinin üzerinde artışlar görüldü. Gıda ve enerji hariç üretici fiyat endeksi, Ocak ayında aylık bazda %0,5 arttı, beklenen ise %0,1'lik bir artıştı.

Gıda, enerji ve ticaret dışı üretici fiyat endeksinde ise aylık bazda %0,6'lık bir artış dikkat çekti. Bu veriye ilişkin beklenti ise %0,1 olarak belirlenmişti.

Yıllık çekirdek göstergelerde de benzer bir durum söz konusuydu. Enerji ve gıda hariç üretici fiyat endeksi, Ocak ayında bir önceki yıla göre %2 arttı. Beklenti ise yıllık artışın %1,6 olması yönündeydi.

Editör: Elif Bilir