Ürdün-Suriye sınırındaki ABD üssüne İran destekli milisler tarafından yapılan saldırı sonrası, Biden yönetimi karşı atağa geçti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, üs saldırısına karşılık olarak, Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. Ayrıca, Başkan Biden, üs saldırısına karşı bugün cevap vermeye başladıklarını ve bu saldırıların 'kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda' süreceğini açıkladı.

Peş peşe havalanan Amerikan savaş uçakları misilleme yaparak İran hedeflerini vurdu.

85 HEDEF VURULDU

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Irak İslami Direnişi’nin Ürdün’de düzenlediği ve 3 ABD askerin ölümü ve 40’tan fazla askerin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya yanıt olarak gerçekleştirilen operasyonda, Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları ile İran yanlısı Iraklı Şii milis gruplarına ait 85 hedefin vurulduğunu açıkladı. 

Biden-18

"HİÇBİR HAKLI GEREKÇESİ YOK"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye ve Irak'a yönelik saldırılarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı yazılı açıklamada, “ABD'nin Irak ve Suriye genelinde stratejik bombardıman uçaklarının yer aldığı, onlarca hedefte hasar bırakan ve sivilleri öldüren hava saldırıları, Orta Doğu'daki politikasının saldırgan doğasını ve uluslararası hukuku tamamen hiçe saydığını bir kez daha dünyaya gösterdi. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ABD saldırılarına itaatkar bir şekilde katılması, kimsede ‘uluslararası koalisyon' yanılsamasına yol açmamalı. Londra, Washington'daki patronlarının tamamen provokatif eylemlerini destekleme konusundaki gayretinin hesabını henüz vermedi” ifadelerini kullandı.

ABD'nin hava saldırılarının mevcut çatışmayı daha da alevlendirmek için özel olarak tasarlandığının “açık” olduğunu vurgulayan Zaharova, “ABD, son zamanlarda Irak ve Suriye'de İran yanlısı olduğu iddia edilen grupların hedeflerine neredeyse hiç ara vermeden saldırarak kasıtlı olarak bölgenin en büyük ülkelerini çatışmaya sokmaya çalışıyor. Washington, cezasız kalacağına inanarak Orta Doğu'da yıkım ve kaosa devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Ürdün'deki ABD üssüne gerçekleştirilen saldırıya misilleme eylemi olarak nitelendirdiği son saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirten Zaharova, “Egemen devletlere karşı ABD-İngiltere saldırganlığının bu yeni eylemini şiddetle kınıyoruz. Ortaya çıkan durumun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi aracılığıyla acilen ele alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İsrail Gazze'de 29 bin 313 kişiyi öldürdü İsrail Gazze'de 29 bin 313 kişiyi öldürdü

Zaha-4

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Irak hükümeti, ABD’nin Irak'ta İran destekli milis gruplara yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Irak Hükümeti Sözcüsü Basim el-Avvadi tarafından yapılan açıklamada, "ABD'nin Anbar'ın Akaşat ile el-Kaim kasabalarındaki güvenlik güçlerimizin yanı sıra sivil yerleşim alanlarını hedef alan saldırıları sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı" ifadelerini kullandı. El Avvadi ayrıca ABD'nin saldırıdan önce Irak hükümetini bilgilendirdiği yönündeki açıklamaları da yalanladı. Saldırının barış ve istikrarı sağlama çabalarını baltaladığını ve Irak ile bölgenin güvenliğini uçuruma sürüklediğini vurgulayan El-Avvadi, “Irak hükümeti topraklarının hesaplaşma alanı olmasını reddettiğini yinelerken, uluslararası toplum tarafından kendisine verilen görevlerden ve yetkiden sapan koalisyon güçleri, Irak'ta güvenlik ve istikrarın tehdit edilmesine sebebiyet vermektedir” ifadelerini kullanmıştı.

"ULUSLARARASI BARIŞ VE GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR"

ABD'nin Irak ve Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırılara Şam'dan da tepki geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin gerçekleştirdiği saldırıların uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, "ABD'nin saldırıları Orta Doğu'daki çatışmayı çok tehlikeli bir şekilde körüklüyor" ifadeleri kullanıldı.

Saldırılarda ayrıca çok sayıda asker ve sivilin öldüğü vurgulandı.

"STRATEJİK HATA"

İran, ABD'nin Suriye, Irak ve Yemen'deki hedeflere düzenlediği hava saldırılarını, "bölgede gerginliği tırmandırmaktan başka bir işe yaramayacak stratejik hata" olarak değerlendirerek kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yazılı bir açıklama yaparak ülkesinin, uluslararası hukukun açık ihlali olarak değerlendirdiği saldırıları kınadığını ifade etti.

ABD yönetiminin "bir başka macerası ve stratejik hatası" olarak nitelediği saldırıların "bölgede gerginlik ve istikrarsızlığın tırmanmasından başka bir sonuç doğurmayacağını" ifade eden Kenani, ABD'nin bu saldırılarla yalnızca Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'in hedeflerine hizmet ettiğini öne sürdü.

Bölgedeki çatışmaların boyutlarının ve coğrafyasının genişletilmesi tehlikesine ve saldırıların devamının uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturabileceğine dikkati çeken Kenani, söz konusu saldırıların önlenmesi için uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) çağrıda bulundu.

Irak

IRAK'TA 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Irak hükümeti, ABD'nin Ürdün'deki saldırıya karşılık Irak'ta bulunan İran destekli Şii Haşdi Şabi güçlerine gerçekleştirdiği misilleme saldırısının ardından yeni bir açıklama yaptı. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, ABD tarafından Anbar’ın Akaşat ile el-Kaim kasabalarında düzenlenen ve güvenlik güçleriyle sivilleri hedef alan saldırılarda hayatını kaybedenler için başbakanın verdiği talimat doğrultusunda ülke genelindeki tüm kurumlarda 3 günlük yas ilan edildiği bildirildi.

HUSİLERE AİT 12 İHA İMHA EDİLDİ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Aden Körfezi’nde Yemen’deki İran destekli Husilere ait toplam 12 İHA’nın dün yapılan 3 operasyonla imha edildiğini açıkladı.
Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde saldırılarına devam ederken ABD güçlerinin de Husilere yönelik operasyonları sürüyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından bugün yapılan açıklamada, “USS Carney (DDG 64) savaş gemisi dün saat 10.30’da Aden Körfezi’nde 1 insansız hava aracı (İHA) ile çatışmaya girdi ve İHA’yı imha etti. Herhangi bir yaralanma ya da hasar rapor edilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

H U S İ

Ayrıca aynı gün saat 16.40’da ise fırlatılmaya hazırlanan 4 İHA’ya karşı saldırı düzenlendiği belirtilen açıklamada, “ABD kuvvetleri İHA’ları Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etmiş ve bölgedeki ticari gemiler ile ABD Donanması gemileri için bir tehdit oluşturduklarını belirlemiştir. Bunun üzerine ABD kuvvetleri meşru müdafaa kapsamında İHA’ları imha etmiştir” denildi.

Son olarak saat 21.20'de 7 İHA’nın daha vurulduğu aktarılan açıklamada, ABD savaş gemisi USS Laboon ile Dwight D. Eisenhower uçak gemisi grubundan F/A-18 jetlerinin Kızıldeniz üzerinde 7 İHA’yı vurduğu belirtilerek, “Herhangi bir yaralanma ya da hasar rapor edilmemiştir. Bu eylemler seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD donanması gemileri ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’DAN BMGK’YA ÇAĞRI

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy yaptığı açıklamada, “ABD’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırılarının oluşturduğu barış ve güvenlik tehdidi nedeniyle BMGK’nın ‘acil’ toplanmasını talep ettik” dedi.

Editör: Elif Bilir