İsrail'deki Yediot Ahronot gazetesine ait "Ynet" haber sitesine göre İsrail ordusu, ABD'den Apache saldırı helikopteri talebinde bulundu ancak talep reddedildi.

Geçen haftalarda Pentagon'a iletilen talebin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in 18 Aralık'ta Tel Aviv'de yaptıkları görüşmede de gündeme geldiği belirtildi.

Haberde, İsrail ordusunun hava operasyonlarını genişletmek için ihtiyaç duyduğu helikopterin satışı konusunda henüz nihai kararın verilmediği ancak İsrail'in baskı uygulamaya devam ettiği kaydedildi.

Apacheler Gazze, Batı Şeria ve Lübnan'ın güneyinde kullanılacak

İsrail ordusunun, ABD'den satın almak istediği Apache saldırı helikopterlerini "Gazze'de, Lübnan'ın güneyinde Hizbullah hedeflerine yönelik operasyonlarda ve Batı Şeria'daki terörist hedefleri vurmak için" kullanacağı iddia edildi.

Haberde, İsrail Hava Kuvvetlerine ait sadece iki Apache helikopteri bulunduğu, bunların Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başından bu yana aktif olarak kullanıldığına işaret edildi.

ABD, İsrail'e 1973'ten bu yana en çok yardımı 7 Ekim sonrasında yaptı

Haberde, saldırı helikopteri talebi henüz onaylanmamış olmasına rağmen ABD'nin 6 Ekim 1973'teki savaştan sonra İsrail'e en fazla yardımı 7 Ekim'den sonra yaptığı aktarıldı.

ABD tarafından yapılan yardımlar arasında "uçaklar, gemiler, tank mermileri, özel uçak bombaları, dronlar, gece görüş ekipmanları, radarlar ve hatta zırhlı araçlar ve ambulanslar gibi binlerce silah sistemi ve mühimmatın olduğuna" dikkat çekildi.

Kaynak: AA

- Savaş malzemeleri Orta Doğu'daki ABD üslerindeki depolardan temin edildi

İsrail'e yapılan askeri yardımların Orta Doğu'daki ABD üslerindeki depolardan temin edildiğine yer verilen haberde, ABD yardımları olmasaydı İsrail ordusunun "savaşı devam ettirme ve düşmanı caydırma" konusunda zorluklarla karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

- ABD ve Fransa'dan "Hizbullah'la savaşa girmekten kaçının" baskısı

ABD'nin, Lübnan'daki Hizbullah güçleriyle savaşa girmekten kaçınması için İsrail'e baskı yaptığı iddia edilen haberde, İsrail'in "şu ana kadar ABD ve Fransa'nın baskılarına boyun eğdiği ve çatışmayı kuzeye doğru genişletmekten kaçındığı" belirtildi.

Yediot Ahronot, daha önce yayımladığı haberde, ABD'nin 7 Ekim'den bu yana İsrail'e askeri mühimmat yüklü 230'dan fazla kargo uçağı ve 20 gemi gönderdiğini yazmıştı.

İsrail medyası da Savunma Bakanlığı verilerine dayanarak Gazze Şeridi'ne yapılan saldırıların şu ana kadarki maliyetinin 65 milyar şekel (yaklaşık 17,5 milyar dolar) olduğunu duyurmuştu.

İsrail medyası
 
Apache
 
saldırı helikopteri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşma sağlandı! Fatih Terim geri dönüyor!

Fenerbahçe'de 15 milyon euroluk çöp deniyordu

Fenerbahçe’nin eski yıldızı futbolu bıraktı: “Teşekkürler profesy

Fenerbahçe'den yılın transfer bombası!

Popüler Haberler

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Özgür Özel'e sert tepki: Sözleri teröristlerle aynı düzlemde

İngilizlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan itirafı: Batı'ya yönelttiği eleştirilerinde haklı

MİT'ten PKK/YPG'ye ağır darbe! Terör örgütüne ait çok sayıda tesis imha edildi

Türkiye kahraman şehitlerini uğurladı
 

Editör: Bilge Güler