İsrail-Hamas savaşının 7 Ekim'de patlak vermesinden bu yana bölgesel gerilim artarken Irak, Suriye, Yemen ve Lübnan'daki İran destekli gruplar da savaşa dâhil oldu. ABD ordusu, 28 Ocak'ta Ürdün'deki bir üsse düzenlenen ve üç ABD askerinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısına misilleme olarak cuma gecesi Suriye ve Irak'taki hedefleri vurmuştu.

CANLI YAYINDA SAVAŞ ÇAĞRISI

İsrail’in Gazze’ye saldırmaya başlamasıyla Tel Aviv’e olan açık desteğini açıklayan isimlerden biri de ABD’li Senatör Lindsey Graham, dün gece Fox News’in canlı yayınına konuk olan Graham, Orta Doğu’daki ateşi körükleyecek sözler söyledi.

İlk olarak ABD’nin ulusal güvenliğinin serbest düşüşte olduğunu ifade eden Grahamn “Son üç yıllık kayıtlara bir bakalım, Afganistan’dan geri çekildik ve ülkeyi Taliban’a bıraktık. Putin, Ukrayna’yı işgal etti ve en sonunda 2023 yılında Hamas İsrail’e saldırdı. Şimdi de İran’ın vekil güçleri Orta Doğu’da Amerikan askerlerine saldırıyor” açıklamasını yaptı.

BIDEN’A FİLİSTİN TEPKİSİ

Gazze’deki savaşı bitirmek için iki devletli bir çözüm arayışında olan ABD Başkanı Joe Biden’ seslenen Graham “İsrail barış sağlayana kadar Filistin devletini tek taraflı olarak tanımak sorumsuzluktur ve tehlikelidir. Bu Hamas’a bir ödül vermek ile aynı şey” dedi.

BİRLİKLERİMİZ TEHLİKEDE

Açıklamalarının devamında bölgedeki ABD askerlerinin Hizbullah tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Graham, “Ne yapmamız gerekiyor? Ayetullah ( Hizbullah’ın lideri) için değerli olan bir şeyi vurmamız gerekiyor. Lider takımından birini öldürebiliriz İran’da Kasım Süleymani’ye yaptığımız gibi. Ya da onların maddi kaynaklarını yok edebiliriz. Amerikan birliklerimiz tehlike altında. Eğer bu yönetimin amacı Amerikan askerlerini korumaksa amacına ulaşmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

İRAN’A TEHDİT: SİZİ HARİTADAN SİLECEĞİZ

Son olarak ise İran’a meydan okuyan Graham “Eğer bizimle savaşmak istiyorsanız gelin o zaman, sizi haritadan sileceğiz. İran’la savaşı kaybetmekten endişelenmiyorum, onlar endişelenmeli” dedi.

Editör: Ferhat Erdemir