Son zamanlarda milliyetçilikle yakından ilgilenmeye başlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel “Acemi katır kapı önünde yük indirir” misali amatörce hareketlerle komik durumlara düşüyor. 

Çünkü milliyetçilik, onun doğasında, karakterinde veya anlayışında yok. Üzerine bol gelen milliyetçilik elbisesinin içini doldurabilmek adına sergilediği gereksiz şişinmeler, “acemi katır” durumunu daha çok besliyor.

Meclis kürsüsünden “kırmızı, beyaz, en büyük, Türkiye“ şeklinde tribün amigoluğu yaparak düştüğü gülünç hallerden hiçbir ders çıkarmamış gibi bu defa da durduk yere konuyu bedelli askerlik bahsine çekerek "Türkiye’yi sevenlerden oy istiyoruz, öyle bedelli askerliğe kaçanlardan değil gerekirse bu vatan için canını vermeye razı olanlardan oy istiyoruz" cümlesini kurdu.

Özgür Özel aralarında CHP’ye oyunu ve gönlünü verenlerin de bulunduğu “askerlik vazifesini bedelli olarak tamamlamış” milyonlarca vatandaşı “Vatan kaçkınları” kategorisine yerleştirmek suretiyle adım adım ilerlediğimiz yerel seçimlerin öncesinde siyasi bir harakiri yaptı.

Özgür Özel’in “Türkiye’yi sevmeyenler” olarak mimlediği bedelli askerlik mezunları arasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla CHP’nin Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner de var. Öyleyse subliminal mesaj yoluyla “Bunlara oy vermeyin” demeye mi çalışıyor?

Akıl sağlığı yerinde olan bir siyasetçi, parti kursalar meclise girebilecek bir çoğunluğa sahip olan bedelli askerlik kitlesini, birkaç bin oyla belediyelerin yer değiştirebildiği yerel seçimlerde “Sizin oyunuzu istemiyoruz” diyerek asla karşısına almaz.

Özgür Özel “Bilmediğin aş, ya karın ağrıtır ya baş” sözünü de mi hiç duymadı? Hiçbir danışmanı, hiçbir yardımcısı, “Bilmediğimiz, anlamadığımız konulara burnumuzu sokmayalım” diye kendisini uyarmıyor mu?

PKK’nın talimatı üzerine DEM’le “kent uzlaşısı” yapan, DEM’in kuyruk sokumundan bir an olsun ayrılmayan, hükümlü terörist Selahattin Demirtaş’ı dilinden düşürmeyen bir politikacının milliyetçilikle, vatanla, askerlikle ne alakası olabilir?

Manzara şu ki, Özgür Özel bilmediği, anlamadığı, yabancısı olduğu milliyetçilikten nasipleneyim derken tıkanmıştır. Lokmalar boğazına düğümlenmiştir.

 “Askerliğini bedelli yapanlar bize oy vermesin” resti, kara haber gibi her yana yayılırken CHP’ye oy veren bedelli askerlik kitlesi mensupları bile “CHP’ye oy vermiyoruz öyleyse” diye tepkilerini gösterdiler.

Özgür Özel’e ikinci büyük darbeyi 2018 yılına ait olan kendi açıklaması indirdi. CHP’nin Grup Başkanvekili iken yaptığı  “Bedelli askerlik uygulamasının Meclis’ten geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” açıklaması dilden dile dolaştı.

Özgür Özel manasız yere bedelli askerlik mevzusunu diline dolayarak tam olarak neyi hesapladı? Bilemiyoruz. Fakat seçim turizmi olarak giriştiği milliyetçilik macerasında çıkmaz sokaklarda kaybolduğu çok belli. O yüzden Özgür Özel’e danışmanlarının ve yardımcılarının vermediği bir tavsiyeyi biz vererek “Geldiğin istikamete geri dön” diyelim. DEM partisi kollarını iki yana açmış olarak seni orada bekliyor…