İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kuzey Kampüsü’ndeki programa; İstanbul Milletvekili Yücel Arzen Hacıoğulları, Eski Milletvekili ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Aile Vakfı Başkanı Ali Rıza Arslan, il ve ilçe protokolü, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

Programda Vali Gül, İstanbul Milletvekili Hacıoğulları, Eski Milletvekili ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersoy, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Çelik ve Aile Vakfı Başkanı Arslan birer konuşma yaptı.

AİLE SADECE EVLET, EŞ YETİŞTİRMEZ

Açılış konuşmasını yapan MHP Genel Başkan Başdanışmanı, Osmaniye eski Milletvekili ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersoy,   “Küresel Tehditlere Karşı Aile” başlıklı çalıştayın açılışında “Türk Kültürü ve Medeniyeti İçinde Ailenin Yeri” üzerine konuşarak, Milli geleceğimizin, aile kurumunu milli ve manevi değerlerimizle yaşatmaya bağlı olduğunu belirterek, “Gelecek nesillerimizi ancak Milli Kültür ve değerlerimiz ile teminat altına alabiliriz. Güçlü aile değerleri, güçlü Türkiye'mizin en kıymetli manevi tapusudur. Bize göre aile sadece evlat, eş yetiştirmez, Devlet inşa eder!” diye ifade etti.

“İSTANBUL’UMUZDA AİLEYİ TOPLUMUN MERKEZİNE KOYAN ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Vali Gül, “Aile, en büyük sermayemiz. Meseleyi tek bir açıdan değerlendirmek mümkün değil. Medeniyet değerlerimizde kadın, erkek, çocuk ve canlıya şiddetle ilgili bakış açıcı belli. Şiddeti ortadan kaldıracak işler yapacağız. Özellikle çekirdek aileye sıkışmamız ve büyük aileyi kaybetmemiz ile sorunlarımız ortaya çıktı. Yaşlılarımızın tek başına kalması, çocukların büyüklerinden uzak kalması, doğum oranının düşmesi asıl sorunlarımız. Nüfusumuz yaşlanıyor. Bununla birlikte aile zayıflayacak, aile zayıfladığında ise devlet zayıflayacak. En büyük sermayemiz, beşeri sermayemiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gençlerimizin evlenmesi ve yuva kurması ile ilgili çalışmalar yapıldı. İstanbul’umuzda dilenciliği, evsizliği ortadan kaldıran, evliliği kolaylaştıran, hayırsever ve ihtiyaç sahiplerini bir araya getiren, aileyi toplumun merkezine koyan çalışmalarımız olacak. Toplumda aileyi, çocuğu ve gençleri güçlendirmeden şikayet ettiğimiz sorunları ortadan kaldırma ihtimalimiz yok. Aile güçlenecek ki devletimiz ve milletimiz güçlendirecek. Bunun için İstanbul’umuzun örnek olması lazım. İnanıyorum ki çalıştay sonucunda çıkacak raporlardan istifade edilecektir. Bizi bir araya getiren Aile Vakfımıza ve Medeniyet Üniversitesi Rektörümüze teşekkür ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Çalıştay, düzenlenen 4 oturum ile sona erdi.

Editör: Bilge Güler