Alevi İslam cemaatine hizmeti MHP başlattı

TBMM Genel Kurulunda, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Siyaset
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Alevi İslam cemaatine hizmeti MHP başlattı

Teklifle ilgili mecliste söz alan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, Türklüğün soy, Aleviliğin inanç olduğunu belirterek, Alevilik konusunda zamanla ayrı bir toplum gibi algı yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

Cemevlerinin Alevi İslam inancına sahip insanların ibadethaneleri olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar cemevlerini cemaat kendi yapmıştır, kendi hayata geçirmiştir. Şimdi gelen teklifle birlikte ilk defa cemevleri, yasada kendini bulacaktır. Teklifin kanunlaşmasıyla birlikte daha fazla cemevi açılacak, daha fazla cemevi yeşerecek, Alevi İslam inancına sahip daha fazla insanımız kendi ibadetlerini rahat rahat yapacaklardır. Bu tekliften 9 yıl evvel Milliyetçi Hareket Partili Tarsus Belediyesi, cemevine arsayı vermiştir, cemevinin inşaatını, tefrişatını tamamlamış, Alevi İslam cemaatine anahtarını teslim etmiştir. Alevi İslam cemaatine hizmet, Milliyetçi Hareket Partisi ve belediyeleri tarafından başlatılmış ve devam etmekte, bundan sonra da inşallah devam edecektir.”

 

Yorumlar