Alkollü temizlik ürünlerini kullanmak haram mı? Diyanet'ten cevap geldi

Koronavirüs vakalarının Türkiye'de de görülmesinden sonra vatandaşlar alkol bazlı temizlik ürünlerine ve dezenfektanlara rağbet gösterirken, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da alkol içeren maddelerin temizlikte kullanılmasının caiz olduğunu açıkladı.  

Google Haberlere Abone ol
Alkollü temizlik ürünlerini kullanmak haram mı? Diyanet'ten cevap geldi
15.03.2020 01:05

Dünya üzerinde görülmediği kıta kalmayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Türkiye'de de ortaya çıktı.

Virüsün görülmesiyle birlikte vatandaşlar kendilerince önlemler alırken, marketlere akın ederek rafları boşaltıp dezenfektan ürünlerine de yoğun ilgi gösterdi.

Alkol bazlı temizlik ürünlerinin kullanımı merak edildi
Dezenfektan ürünlerinin temelinde alkol bulunması da toplumunun yüzde 98'i Müslüman olan Türkiye'de soru işaretlerine neden oldu.

Kolonya ve dezenfektan ürünler temelinde alkol barındırdığı için vatandaşlar kullanımı konusunda kararsızlık yaşarken, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı gelen sorular üzerine konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Diyanet detaylıca cevap verdi
Diyanet İşleri Başkanı Genel Başkanı Ali Erbaş, geçen günlerde koronavirüs konusunda yaptığı açıklamada içki olarak kullanılan alkolden uzak durulması gerektiğine işaret etmişti.

Erbaş'ın bu açıklamasından sonra Diyanet bu sorulara detaylı olarak cevap vermek durumunda kaldı.

"İçilmesi haram olmakla birlikte temizlikte kullanılmaları caizdir"
Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na gelen "Alkol içeren maddelerin temizlikte kullanılması caiz midir?' sorusunun cevabı şöyle oldu:

"İspirto, kolonya vb. sıvılarla, temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte (Buhârî, Edep, 80; Müslim, Eşribe, 73), temizlikte kullanılmaları caizdir. Namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez (Kâsânî, Bedâî’, V, 115; Elmalılı, Hak Dini, II, 763-764)."

Yorumlar