İsrail, 7 Ekim'den bu yana tarihinin en büyük soykırımına imza atıyor. Hamas tezgahını kurarak Gazze işgaline kılıf uyduran İsrail, bu süreçte en büyük desteği ise ABD ve Almanya'dan görüyor.

Gazze'de soykırım suçu işleyen İsrail'e uluslararası baskı artarken, desteğini geri çekmeyen Almanya'nın İsrail'le yaptığı işbirliğinin detayları da gün yüzüne çıktı. İsrail yanlısı sansür uygulayan Alman medya devi olan Axel Springer'ın, işgal edilen Filistin toprakları üzerinden sağladığı kazanç ifşa oldu.

0X0 Alman Medya Devinin Kanli Parasi Ifsa Oldu Israilin Kustah Reklami Deprem Yaratti 1707562827766

İŞGAL ÜZERİNDEN PARA KAZANIYORLAR

ABD'li The Intercept'in haberine göre "Bild", "Die Welt" ve "Politico" gibi yayınların da sahibi olan Axel Springer grubu, sahibi olduğu bir İsrail sitesinde skandal bir reklam yayınladı.

Alman medya grubunun sahibi olduğu, Yad2 isimli internet sitesi, satılık ev ilanlarına yer veriyor. The Intercept'in ortaya çıkardığı ilanlarda, İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşimlerine ait binlerce satılık ve kiralık daire ilanı tespit edildi. Birleşmiş Milletler tarafından da yasa dışı kabul edilen İsrailli yerleşimlerin reklamını yayınlayan sitede, Alman medya grubunun söz konusu reklamlardan büyük para kazandığı da anlaşıldı.

0X0 Alman Medya Devinin Kanli Parasi Ifsa Oldu Israilin Kustah Reklami Deprem Yaratti 1707562826339

SKANDAL REKLAM

Filistin halkına şiddet, ölüm ve işgalin uygulandığı Batı Şeria'da yer alan yasa dışı yerleşimlerin reklamlarından ciddi bir kazanç sağladığı ortaya çıkan Axel Springer'ın bu kirli işbirliği, bölgedeki şiddetin artmasına adeta zemin sağlıyor.

Yad2'de yayınlanan ev ilanlarına ilişkin skandal reklamsa kan donduruyor. Filistin halkının bağımsızlığını simgeleyen ve işgalci İsrail destekçileri tarafından "terör sloganı" olarak kabul edilen "Nehirden denize" ifadelerinin kullanıldığı reklamda, işgal altındaki Filistin toprakları İsrail'inmiş gibi resmediliyor. İbranice yayınlanan alt metinde ise "Yad2, İsrail'deki bir sonraki evinizde bir gelecek inşa etmenize yardımcı olur" ifadeleri dikkat çekiyor.

0X0 Alman Medya Devinin Kanli Parasi Ifsa Oldu Israilin Kustah Reklami Deprem Yaratti 1707562821161Yazıda İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün bölgedeki direktörü Omar Shakir açıklamalarına da yer veriliyor. Shakir'in "Bu nedenle şirkete, ciddi insan hakları ihlallerine katkıda bulunan faaliyetlerini durdurması çağrısında bulunuyoruz." dediği belirtiliyor.

Editör: Bilge Güler