Son dönemlerde birçok ilimizde petrol bulundu ve bu durum hem yetkilileri hem de vatandaşları oldukça sevindirdi. Çok geçmeden bir ilden daha petrol iddiası herkesi heyecanlandırdı. 62 sene önce Almanya'dan gelen bir ekibin petrol arama çalışması yaptığı ancak 'burada petrol yok' dediği yerde yaşayan vatandaşlar bu bölgede tekrar çalışma yapılmasını istiyor. 

Bölgede siyah bir sıvı gördüklerini hatta şahitlerinin bile olduğunu söyleyen vatandaşlar ekiplere bir çağrı daha yaptı ve köydeki o kısmın araştırılmasını istedi. 

Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki keşiflerin ardından Sivas'ın Harmancık köyünde de petrol umutları 60 yılın ardından tekrar gündeme geldi ve duyan herkes heyecanlandı. Köydeki vatandaşların iddialarına  göre, Harmancık köyünde 1960'lı yıllarda Alman ekipler bölgeye geldi ve burada petrol arandı.

ALMANLAR 'YOK' DEDİ AMA VATANDAŞLAR 'VAR' DİYOR

Köyde yaklaşık 15 gün çalışma yapıldı. Sondaj vurulan yerden beklenen petrol değil de katran çıktı. Bunun üzerine 'Petrol yok' denilerek çalışmalar durduruldu ve sondaj kuyusu kapatıldı. Köy sakinleri sondaj vurulan yerde petrolün olduğuna inandıklarını söyleyerek, sondaj çalışmalarının yeniden başlaması gerektiğini söyledi.

'SİYAH BİR ŞEYLER ÇIKARDILAR'
Köy sakinlerinden Durmuş Sağır, sondaj vurulan yerden katrana benzer bir sıvı çıktığını söyleyerek şöyle konuştu:

-Bizim çocukluk yıllarımızda, 1964-1965 yıllarında Almanya’dan gelen bir ekip buraya sondaj yaptılar. Burada 15 gün bir çalışma oldu. Çocukken bizi buraya yaklaştırmadılar, 'Üzerinize katran sıçrar' diye. Buradan siyah bir şeyler çıkardılar. Güneye doğru çalışmaları devam etti ve Hacımirza köyünde son buldu. Daha sonra buraya kamyonlarla malzeme getirerek kapattılar burayı.

-Burada çıkardıkları ve bize katran dedikleri siyah şeyi biz gördük. Burada bizce petrol var. Ağustos sıcaklıkları olduğu zaman suyun yüzeyi bildiğimiz renkli yağ olarak atar ve hayvanların çoğu o otları yemez. Buranın devamı mı bilmiyoruz. Burada kesin petrol var diye bir şey demiyoruz ama buranın boş olmadığını biliyoruz. 

-Devletimiz gelip burada bilimsel bir inceleme yaparsa belki topluma bir faydası olur. Doğuda petrolümüz çıkıyor, biz de burada çıksın istiyoruz. Yetkililerimizden buranın incelenmesini istiyoruz.

'BURADAN PETROL ÇIKMASINI İSTİYORUZ'
Köy sakinlerinden Ali Sağır, sondajı yapanların petrol olup olmadığını bildiklerini ifade ederek, "Burayı zamanında eştiler ve katran gibi bir şey çıktı. Petrol var diye eştiler, siyah bir şey çıktı. Bizi bu bölgeye yaklaştırmadılar ve sondaj vurdular. Daha sonrasında kapattılar burayı. Burada petrol olup olmadığını sondajı yapanlar biliyor. Biz buradan petrol çıkmasını istiyoruz. Gelip araştırsınlar, buradan petrol çıkar. 1964 yılında buradan bir şey çıktığını söylediler ama biz ne çıktığını bilinmiyoruz" diye konuştu.(İHA)