Avrupa’da savaş durumunda Almanya'nın stratejik planları ortaya çıktı.

ALMANLARIN SIRRI: OPLAN

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild'in haberine göre, Savunma Bakanlığı'na ait bir rapor, ülkenin savaş durumunda uygulayacağı stratejileri gün yüzüne çıkardı. Rapora göre Almanya, sivil evleri bomba sığınaklarına dönüştürme planları yapıyor. 'Operasyonel Plan' (OPLAN) adı verilen gizli çalışmanın Nisan ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

ALMANYA'NIN ROLÜ: GEÇİŞ ÜLKESİ VE HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN GÖREVLER

Raporda, Almanya'nın aktif bir cephe hattına sahip olmaktan ziyade, silah ve teçhizat teslimi açısından hayati öneme sahip bir "geçiş ülkesi" olarak öngörüldüğü belirtiliyor. Bu bağlamda, askerlerin önemli otoyolların, tren istasyonlarının ve limanların güvenliğini sağlamakla görevlendirileceği vurgulanıyor.

SİVİLLERİN ROLÜ VE ENERJİ SANTRALLERİNİN KORUNMASI

Rapora göre, devlet sivillerden, özellikle enerji santrallerinin korunması gibi ordu ve polise verilen görevlerin yerine getirilmesinde yardım isteyecek. Ancak Almanya'da sadece 579 işlevsel bomba sığınağı bulunduğundan, vatandaşların kendi sığınaklarını bodrum ve garaj gibi yerlerde oluşturmaları öngörülüyor.

Almanya Siginak

‘ZAMAN YOK, MÜMKÜN DEĞİL’

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi başkanı Ralph Tiesler, yeni sığınaklar inşa etmenin zaman kısıtlaması nedeniyle "artık mümkün olmadığını" belirtti.

Almanya, devam eden Rusya-Ukrayna çatışması kaynaklı tehditlere karşı ordusunu güçlendirmenin yollarını arıyor.

Kaynak: Bild