Altın ve dolar için kritik gün: Altın ve dolar artacak mı düşecek mi? İşte detaylar...

Son dakika: ABD Merkez Bankası Fed Eylül ayı faiz kararını bu akşam saat 21.00’de duyuracak. Altın ve dolar Fed’in faiz kararını fiyatlamaya devam ederken yeni bir değerlendirme geldi. Para piyasalarında genel görüş doların Fed’in şahin açıklamalarıyla daha da güçleneceği yönünde oldu. Altın fiyatları içinse, “Piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına alabilme yeteneğini sorgulamaya başlayabilir. Bu da altını hareket ettirebilir” yorumu yapıldı.

Altın ve dolar için kritik gün: Altın ve dolar artacak mı düşecek mi? İşte detaylar... - Sayfa 1

Son dakika: Para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yıl sonu itibariyle yüzde 4,25-4,5 düzeylerine yükseltmesini fiyatlıyor. Bunun anlamı Fed’in eylül, kasım ve aralık toplantılarında toplam 200 bps faiz artırımı yapacak olması. Birçok ekonomist ‘yumuşak iniş’ ihtimalinin giderek azaldığına işaret ederken, doların Fed’den gelecek mesajlarıyla daha da güçlenmesini bekliyor. ABD Merkez Bankası Fed dün ve bugünkü toplantılarının ardından Eylül ayı faiz kararını TSİ 21.00'de duyuracak.


Altın ve dolar için kritik gün: Altın ve dolar artacak mı düşecek mi? İşte detaylar... - Sayfa 2

100 BAZ PUAN SESLERİ

Doların 6 para birimi karşısındaki performansını izleyen dolar endeksi TSİ 17.14 itibariyle 110,263 düzeyine kadar yükseldi ve 20 yılın zirvesinden uzaklaşmıyor. Fed’den beklentilerin üzerinde 100 bps bir artırım gelmesi durumunda endeksin 20 yılın zirvesi olan 110,786 düzeyini de aşabileceği belirtiliyor. Rabobank, ING, Goldman Sachs ve birçok kuruluşun resmi öngörüsü 75 bps’lik bir artırım ancak para piyasalarında 100 bps’lik bir artırıma da yüzde 20 şans veriliyor.

Altın ve dolar için kritik gün: Altın ve dolar artacak mı düşecek mi? İşte detaylar... - Sayfa 3

PARA VE MERKEZ BANKALARI BAĞLANTISI ÇÖKÜYOR

Dünya’dan Hilal Sarı’nın haberinde, Ukrayna savaşının özellikle Euro Bölgesi ve İngiltere’de enerji krizini derinleştirmesi ise euro/dolar paritesi ve Avrupa para birimleri için sorun olmaya devam ediyor. İsveç Merkez Bankası sürpriz 100 bps faiz artırımıyla bile kronu euro karşısında güçlendiremedi.

Altın ve dolar için kritik gün: Altın ve dolar artacak mı düşecek mi? İşte detaylar... - Sayfa 4

ING para birimi analisti Francesco Pesole, “Şaşırtıcı değil, Avrupa paraları ve merkez bankası politikaları arasındaki bağlantı inceliyor, piyasa giderek enerji ve büyüme görünümüne odaklanıyor” değerlendirmesini yaptı.