Altında bomba yıl sonu tahmini!

Gramı 1000 lirayı, ons (31 gram) fiyatı 2 bin doları geçtiği dönemlerde yatırımcısının yüzünü güldüren altın, dünya merkez bankalarının en çok da Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz artırımları sonrasında dolardaki değerlenmeyle birlikte düşüşe geçmişti. Son günlerde düşüş eğilimi altın yatırımcısını tedirgin etse de uzmanların altına dair beklentisi pozitif. Yıl sonu için gram altında 1450-1500 lira hesapları yapılıyor.

Altında bomba yıl sonu tahmini! - Sayfa 1

Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon rakamları sonrası, ABD Merkez Bankası Fed’in daha agresif faiz artırımına gidebileceği endişesiyle gerilemeye başlayan ons altın (31.1 gram), cuma günü 1.652 dolara inerek son 2.5 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Gram da ons altında yaşanan düşüşün etkisiyle 971 TL’ye kadar gerileyerek, 22 Temmuz’dan bu yana en düşük noktaya gelmişti. 

Altında bomba yıl sonu tahmini! - Sayfa 2

Ons altın yeni haftaya da düşüş eğiliminde başlayınca, altın fiyatları vatandaşların merak konusu oldu. Ancak uzmanlar, altını yükselten ekonomik ve enflasyonist risklerin sürdüğünü, bu nedenle gramda 1.450 lira beklentisinin devam ettiğini söyledi.


Altında bomba yıl sonu tahmini! - Sayfa 3

ABD VERİLERİ ETKİLİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “ABD Merkez Bankası Fed, 27 Temmuz’daki faiz toplantısında, 75 baz puanlık faiz artışı yaptıktan sonra ağustos verilerine dikkat çekmiş ve gelen verilere göre eylüldeki faiz artışı miktarını belirleyeceklerini söylemişti. 

Altında bomba yıl sonu tahmini! - Sayfa 4

Şu anda ABD’nin işsizlik ve enflasyon verilerine bakıldığında piyasalarda Fed’in bugünkü (21 Eylül) faiz toplantısında 75 veya 100 baz puanlık bir artışa gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum da altın fiyatlarını baskılıyor” dedi.