Şehzadeler şehri Amasya, turizmle anılmasının yanında tüm yerel yönetimlere örnek olacak bir projeyi de hayata geçirerek adından sıkça söz ettirmeye başladı. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın girişimleriyle yapılan fizibilite çalışmalarının ardından ilk kez bir belediye kendi imkânlarıyla HES kurdu. Elde edilen enerji gelirleriyle şehrin su kullanımı amorti edildi ve Türkiye’nin en ucuz suyu kullanıma sunuldu. Bayramlarda ücretsiz olarak dağıtılan suyun metreküpü 1 TL’den kullanıcıya ulaşmaya başladı. Bunlarla yetinmeyen belediye, öğrenciye ücretsiz su ve doğal gaz verirken aynı zamanda şehrin elektrik ihtiyacının üçte birinden fazlasını da HES’ten karşılamaya başladı. Bu durumdan oldukça memnun olan vatandaş ve muhtarlar şehrin çevresine astıkları pankartlarla Belediye Başkanı Sarı’ya teşekkür ettiler.

Projenin dikkat çekmesi üzerine başta CHP’li İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin yönetici ve uzman ekipleri olmak üzere birçok belediye Amasya’ya akın etti.  İstanbul’da su kademeli olarak 21 lira 95 kuruşa, Ankara’da ise belediye meclisinin aldığı son indirim kararıyla kademeli olarak 17 lira 56 kuruştan verilirken, Amasya konut veya iş yeri gözetmeksizin tüm abonelere aynı fiyat tarifesini uyguladı.

Belediye meclislerinde suya indirim kararı alınırken isyan eden, belediyenin iflas bayrağını çekeceğini söyleyen ve zam yapmak için kıvranan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri devasa bütçelerine rağmen Amasya’nın yaptığını yapamadılar. Siyaset yapmaktan, algı operasyonlarıyla uğraşmaktan şehre hizmet etmeye fırsat bulamadılar.  

Amasya Belediyesi ise yaptığı devasa yatırımlar ve halka dokunan sosyal projeler sayesinde hem şehre gelen turist sayısını her geçen yıl artırdı hem de yaşanabilir bir kent olduğunu ispatladı. Bu girişimler Başkan Mehmet Sarı’ya da “Yılın Belediye Başkanı” ödülünü kazandırdı.

Ayrıca, 29 Ocak Pazar günü MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Amasya’daki büyük buluşması için toy havasında bir hazırlık vardı. Sohbet ettiğimiz Amasyalılar, miting yapılacağını duyar duymaz mutlu olduklarını ve Sayın Bahçeli’yi sabırsızlıkla beklediklerini ifade ettiler.