Şehzadeler ve sevgi şehri Amasya’ya girdiğinizde üzerine gelen huzurdan isteseniz de kaçamıyorsunuz. Amasyalıların her müşkülüne yetişmeye çalışan, onlarla birlikte şehri yöneten üretken bir belediyecilik anlayışının bunda büyük payı var. Hepsinden önemlisi insanların sık sık cadde ve sokaklarda karşılaştıkları ve “hocam” diye yanına yaklaştıkları bir belediye başkanına sahipler. Başkan Dr. Bayram Çelik Amasya halkının uzun yıllardır yakından tanıdığı ve hemen hemen her eve sağlık hizmeti götürmüş biri. Yani aileden biri…

Başkan Çelik, Amasya Devlet Hastanesi Başhekimliği görevinden sonra kendi hastanesini kurmuş ve iki dönemdir de belediye meclis üyeliği ile Amasyalılara hizmet etmiş saygın bir doktor. 14 Mayıs seçimlerinde Mehmet Sarı’nın milletvekili adayı olması nedeniyle boşalan başkanlık koltuğuna meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun onayıyla seçilmiş. Amasyalılar da kendisinden gördüğü samimi tavırdan dolayı gayet memnunlar. Sohbet ettiğimiz vatandaşlar Başkan Çelik’in önemli bir vasfında bahsediyorlar. İnsanlar arasında bir ihtilaf olduğunda ya da dargınlık veya küslük araya girdiğinde onun kapısını çalıyor ve kendisinden arabulucu olmasını istediklerini söylüyorlar. Şehirde şimdiye kadar kimseyle dargınlık yaşamayan nadir insanlardan biri olduğunu belirtiyorlar. Başkan Çelik’in geçmişi de başarılarla dolu. Liseyi birincilikte bitirdikten sonra Hacettepe Tıp Fakültesine puansız giriş hakkı kazanıyor. Maddi zorluklar içinde okuduğunu söylüyor ve ekliyor; “Ülkenin en fakir çocuğu bendim galiba. Bugünlere geldiysem Cumhuriyetin sayesinde.”

Çalışma arkadaşları Başkan Çelik’in sosyal yardımlar konusundaki titizliğine hayran kaldıklarını ifade ediyorlar. “Bunları yazmasanız iyi olur” demelerine rağmen özür dileyerek, sadece örnek olsun diye bahsetmek istiyorum. Başkanlık koltuğuna oturduğu günden itibaren yardıma muhtaç olan yaklaşık 1200 haneyi eşi ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte geziyor. Hediye olarak bir paket lokum ve Türk kahvesi götürüyor. Sadece sohbet etmek için ziyarete gideceklerini söyledikleri evde kahveyi yapması için çalışma arkadaşlarını görevlendiriyor. Evin eksiğini gediğini bizzat görüp tamamlasınlar diye… Ola ki ev ahalisi çekinir; tüpü olmaz, şekeri azdır, eşyaları eskidir söyleyemez diye… Bu vesileyle hepsinin ihtiyacını rencide etmeden gideriyor. Bununla beraber düzenli olarak yapılan sosyal yardımların sokaklarda kuyruklara neden olmaması için tüm yardımları ayaklarına kadar götürüyor. Ramazan ayında tüm Amasyalılara ekmek ve su ücretsiz olarak veriliyor. Amasya aynı sofrada aynı ekmeği bölüşüyor. Amasya belediyesi de elbette diğer belediyeler gibi yol, kaldırım, park yapıyor. Ama Başkan Bayram Çelik her şeyden önemlisi gönül yapıyor.