Alpagu Han tarihte kimdir var mı? Alpagu ne demek?

Dönem dizilerinden biri olan Destan'ın ATV ekranlarında başlamasının ardından karakter hakkındaki bilgiler araştırılmaya devam ediliyor. Dizide dikkat çeken isimler arasında yer alan Alpagu Han karakteri üzerine sorgulamalar hızlandı. Peki, Alpagu Han tarihte kimdir var mı? Alpagu ne demek? İşte detaylar..

Abone ol

Destan dizisi, salı akşamları seyircisiyle buluşuyor. En çok izlenen diziler arasında girmeyi başaran projede Alpagu Han izleyiciler tarafından en çok sorgulanan isim oldu. Birçok anlamı bulunana Alpagu'nun ne demek olduğu araştırılıyor. Peki, Alpagu Han tarihte kimdir var mı? Merak edilen ayrıntılar haberde...

ALPAGU NE ANLAMA GELİR?

Alpagu, Türkçe kökenli bir isimdir. Tek başına düşmana saldıran yiğit anlamına gelen Alpagu isminin farklı anlamları da bulunmaktadır. 

Alpagu kelimesinin sözlükteki anlamları şu şekildedir:

1. Tek başına düşmana saldıran yiğit.

2. Eski Türklerde bir rütbe adı.

3. Eski Türklerde bir kurt adı.

ALPAGU HAN KİMDİR?

Destan'da 8'inci yüzyıl Orta Asya yaşamı anlatılıyor. Gök Hanlığı'nın kutunu göklerden almış Ulu Kağanı, Batuga'nın babasıdır. Alpagu Han, gözüpek, cesur, acımasız bir kudret sahibidir. Tarihi kaynaklarda Alpagu Han hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu karakterin hangi tarihi kişiliği temsil ettiği ilerleyen bölümlerde ortaya çıkacak.

Gök Hanlığı'nın kutunu göklerden almış Ulu Kağanı, Batuga'nın babası. Gözüpek, cesur, acımasız bir kudret sahibi.

Yönetmen koltuğunda Emir Khaliladeh’in oturduğu ve başrollerini Ebru Şahin ve Edip Tepeli’nin paylaştığı Destan diziş, dün akşam ATV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Memura 2022 temmuz zammı için tablo netleşti: İşte meslek meslek zamlı memur maaşları Bu besin beynin en önemli gıdası seçildi! İşte beyni koruyan ve bitiren besinler... Kadın kılığına girip kızının sevgilisine randevu verdi! Öldürüldü Kızın itirafı olay oldu: ‘Sana insanlar...’ Dünyayı ayağa kaldıran katilin sırrı ortaya çıktı! Kadın kıyafetleri giyip poz vermiş... O görüntülere valilikten açıklama geldi