Son 2 ayınız kaldı

Otomobil alacaklar dikkat! Birkaç ay içinde fiyatlar artabilir...

Salgınla beraber başlayan çip krizi sebebiyle otomobil üretiminde yaşanan sıkıntılar, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşıyla beraber tavan yaptı. Savaşın ardından paladyum, nikel, çelik gibi bazı hammaddelerde yaşanan artışlar da otomobil fiyatlarına zam olarak yansıdı. Uzmanlar ise otomobil fiyatlarının birkaç ay içerisinde daha da yükseleceğini iddia ediyor.  

Abone ol

Otomobil sektöründeki hareketlilik devam ediyor. Sektörü çip krizinin ardından Ukrayna-Rusya savaşının etkileriyle daha da zor günler bekliyor. Rusya-Ukrayna savaşı paladyum, nikel, çelik gibi bazı hammaddelerde rekor fiyat artışlarına neden olmuştu. Yine lojistik maliyetleri de arttı. Otomotiv üreticileri artan üretim maliyetlerini fiyatlara yansıtmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki iki ay içerisinde otomobil fiyatlarında artış bekliyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: "Otomotiv yan sanayi tedarikinde 2020’den beri çip kriziyle başlayan bir sıkıntı var. Çip krizi önümüzdeki 6 ayda devam edecek gibi gözüküyor.

Sektörün istemediği bir durum
Lojistikte ve alüminyum parçalarda da bir anlamda sıkıntı var. Çıkan bu savaştan dolayı kriz daha da derinleşecek gibi gözüküyor. Nikel fiyatlarının artması da otomotiv sektörünün istemediği bir durumdur.

2 ay içinde fiyatlara yansıyacak
Bu durum otomotiv fiyatlarına yansıyacak gibi gözüküyor. Önümüzdeki 2 ay içerisinde otomobil fiyatlarının artacağını bekliyorum. Sıfır araç fiyatları artınca haliyle ikinci el araç fiyatlarının yükselmesi de doğaldır."

Giresun'daki lunaparkta facia! 28 yaşındaki polis hayatını kaybetti Atatürk'ün bıraktığı CHP kan ağlıyor! Bölgeden petrol fışkırdı! 80 milyon varile yakın... Almanya'da enflasyon yüzde 7,5 oldu Evinin bahçesine dünyanın en büyük yılanı girdi CIA ajanıyla samimiyet