Anavatanı Vietnam ama Muğla'da da yetişiyor! Bir tas çorbası 350 dolar

Muğla'nın Yatağan ilçesinde Vietnam'dan getirilerek üretimi yapılan Ejderha Tavuğunun yalnızca bir kap çorbası bile 350 dolara alıcı buluyor.

Anavatanı Vietnam ama Muğla'da da yetişiyor! Bir tas çorbası 350 dolar - Sayfa 1

Tarihte sadece kraliyet aileleri tarafından yetiştirildiği bilinen ve ejderha ayaklarına benzeyen ayaklarından afrodizyak etkisi olması nedeniyle çorba yapılan ejderha tavuğu, mezatın en ilgi çeken hayvanı oldu.


1 6
Anavatanı Vietnam ama Muğla'da da yetişiyor! Bir tas çorbası 350 dolar - Sayfa 2

Tavuğun Muğlalı üreticisi Ergün Karaca, "Ben Dong Tao tavuk yetiştiriyorum. Bunun ana vatanı Vietnam. Bunun yumurtalarını 3 yıl önce Vietnam'dan getirdim. Ayaklarının şekli nedeniyle ejderha soyundan geldiği söylenmektedir. Bu, Vietnam yağmur ormanlarında yetişen bir hayvan. Ayaklarından dolayı da soyu tükenmek üzere. Uzak doğudaki krallar ve yöneticiler bu tavuğun yenmesini yasaklamışlar. Çünkü bu ayakları çok kıymetli. Çünkü ayak paça çorbası yaparak içiyorlar.


2 6
Anavatanı Vietnam ama Muğla'da da yetişiyor! Bir tas çorbası 350 dolar - Sayfa 3

Sadece ayaklarından yapılan çorba 800 ile bin dolara alıcı buluyor. Ben en son Şanghay'da 350 dolara satıldığını gördüm. Türkiye'de de biz bunu yetiştiriyoruz. Birkaç arkadaşta da var. Bunun kırmızı ve beyaz olmak üzere iki rengi var. Benim hedefim ise Blue rengini elde etmek. İnşallah bunu da başaracağım. Buraya da mezatı yapan arkadaşıma destek olmak ve tavuğu tanıtmak amacıyla geldim" dedi.


3 6
Anavatanı Vietnam ama Muğla'da da yetişiyor! Bir tas çorbası 350 dolar - Sayfa 4

Karaca, "Yurt dışı pazarı olarak İran'a 2 tavuk, bir horoz şeklinde olan takımı beş bin dolara sattım" dedi.


4 6