YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Ankara’nın dağları, taşları, yolları, binaları, caddeleri, sokakları, billboardları, reklam panoları, direkleri velhasıl her yer Mansur Yavaş’ın “Az laf, çok iş” yazılı afişleriyle donatılmış… Milyonlarca paranın reklam bütçesine ayrıldığı çok belli. Bir belediye başkan adayı reklamını yapamaz mı? Elbette yapar.

Ama "Ankara'nın hiçbir yerinde benim fotoğrafımı göremezsin, Ankara halkının parasıyla ne reklam yaparız ne de lüks ve şatafatla işimiz olur. Halkın parasını kendi reklamı için harcayan belediye başkanı haram yiyordur” diyen bir belediye başkanı iken eğer ki o zat Ankara’nın her yerini kendi afişleriyle donatıyorsa ve bunun için milyonlarca bütçe ayırıyorsa bu sözlerini kendisine sormaya elbette hak doğar.

5 yıldır yaptığı bir icraatı yok, hayata geçirdiği projesi yok ama “Az laf, çok iş” afişleriyle hem göz hem de çevre kirliliği yaratıyor. 

“Çok iş yaptık” diyor madem, o halde ebleh suratını her yere astıracağına yaptığı icraatlarını, hayata geçirdiği projelerin görsellerini afişine astırsaydı da onları öğrenseydik…

Sohbet ettiğim herkese “5 yıldır Mansur Yavaş’ın yaptığı bir tane icraatine denk gelip faydalandın mı?” diye soruyorum. Denk gelip faydalanan, gören yok… Sosyal medya algılarıyla Ankara dışında yaşayanlar, Ankara’da bir halt yapıldığını sanıyor ama gel sen bir de Ankara’da yaşayan bizlere sor. Ankara’ya dair anlatılan her şey Mansur Yavaş adına uydurulmuş hikâyelerdir.

"Ankara'nın hiçbir yerinde benim fotoğrafımı göremezsin” diyen Mansur Yavaş’ın Ankara’nın her yerini kendi fotoğraflarıyla donatması onun karakterinin özetidir.

Milyonlarca tutan bu afişlerin parasını kim veriyor?

CHP Genel Merkezi mi?

ABB bütçesi mi?

Yoksa Mansur Yavaş kendi cebinden mi ödüyor?

Bunu bir açıklasa da kendi tabiriyle kim bu haramzade bulsak!

İyi Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım, Sayıştay raporlarını kaynak göstererek Mansur Yavaş döneminde belediyenin kasasından kayıplara karışan paranın tutarını 5 milyar 750 milyon TL olarak açıkladı. Bunu tekzip eden bir açıklama henüz gelmedi.

ABB iştiraki olan Halk Ekmek Fabrikası'nda yaşanan rüşvet olayları, ANFA Güvenlik'te yaşanan zimmet olayı arşivlerde yerini hala koruyor. ABB adına çekilen krediler ve onaylanan bütçeler ile Ankara’ya gözle görülen bir şey yapılmadığına göre bu para nerede kullanılmıştır?

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, “EGO Genel Müdürlüğü, 2020’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan tam 57 milyon 100 bin Euro’luk kredi aldı. Yetmedi Garanti Bankası’ndan vadesi 31 Aralık 2026’da dolacak olan 500 milyar liralık kredi kullandı. ASKİ de aynı şekilde Garanti Bankası’ndan, 5 yıl vadeli, 1 yıl geri ödemeli ve değişken faizli 350 milyar TL kredi çekti. Yine ASKİ üzerinden Denizbank’tan 500 milyon lira, Yapı Kredi Bankası’ndan 200 milyon lira, Türkiye İş Bankasından da 120 milyar kredi çektiniz. Bu kadar para toplayıp 4 yılda Ankara’ya tek bir çivi çakmadınız.” açıklaması yaparak bunun sorgulamasını yapmış ve bir yıl geçmesine rağmen Ankara halkı adına bunun cevabını alamamıştır.

Mansur Yavaş, 2019 yılında CHP, HDP, İP ittifakıyla seçilmiş ve ondan sonra Ankara, 5 yılın heba edildiği süreç yaşanmıştır. Ankara’nın heba edilecek bir beş yılı daha olmadığını Ankara’da yaşayan herkes görmelidir. Denedin gördün… Bir daha aynı maceraya gerek var mı?

Mansur Yavaş’lı 5 yılın özeti: Kedi nerede? Ağaca çıktı. Ağaç nerede? Balta kesti. Balta nerede? Suya düştü. Su nerede? İnek içti. İnek nerede? Dağa kaçtı? Dağ nerede? Yandı bitti kül oldu. tekerlemesinden ibarettir.

Editör: Haber Merkezi