Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A Uydusu'nun uzaya fırlatılmak üzere ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'na gönderilmesi nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Türkiye, bu uydu ile haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak.

MİLLİ UYDU MARKASI OLUŞTURULACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, açıklamalarında, "Haberleşme uydularını yurt dışından temin eden ülkemiz, Türksat 6A ile birlikte haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak. Ülkemizin stratejik güvenliği için milli uydu markamızı oluşturacağız. Uzayın sunduğu sınırsız fırsatlardan yararlanmaya hazırız. Ay programımız kapsamında milli imkanlarla geliştirdiğimiz uzay aracıyla aya erişeceğiz" ifadelerine yer verdi. Kacır, uydunun 8 Temmuz haftasında fırlatılacağını belirtti.

MÜHENDİSLİK BAŞARISI: %80'İN ÜZERİNDE YERLİLİK ORANI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise, "Gerçekten mühendis olarak bu günü yaşamanın haklı gururunu hissediyoruz. Burada sonuçta bir uydu ortaya çıkardık. %80'in üzerinde yerlilik oranıyla hayata geçirdik. Paketlenmiş durumda uydumuzun ana parçasını koyarak dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov'la birlikte yola çıkarıyoruz. Florida'ya göndermiş olacağız. Temmuz'un ikinci haftasında başlayan süreçte hava şartlarına bağlı olarak bir haftalık zaman diliminde inşallah bunu yörüngesine oturacak" dedi.

5 MİLYAR NÜFUSA HİZMET VERECEK

Uraloğlu, Türksat 6A'nın küresel ölçekte büyük bir hizmet kapasitesine sahip olacağını vurgulayarak, "Dünyanın 3.5 milyon insanın yaşadığı kısma uydularımız hizmet veriyor. Bu uyduyla 5 milyar nüfusu kapsamış olacağız. 250 milyar dolara üretilmiş uydumuzun geri dönüş sürecini yakalamış olacağız. Neler yapabildiğimizi göstermiş olan eserden bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

FIRLATMA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Türksat 6A uydusu, 8 Temmuz haftasında Florida'dan uzaya fırlatılacak. Bu tarihi an, Türkiye'nin uzay ve haberleşme teknolojilerinde geldiği noktayı göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Uydunun uzaya başarılı bir şekilde yerleştirilmesiyle birlikte Türkiye'nin uluslararası arenadaki konumu daha da güçlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi